REKLAMA

Zaskoczeni? NS2 na ukończeniu więc Niemcy chcą zakończenia finansowania przez UE transgranicznych gazociągów

11 krajów unijnych, w tym Niemcy, chce, aby Unia Europejska zakończyła finansowanie transgranicznych projektów gazowych w związku ze zmianami klimatycznymi - wynika z nieformalnego dokumentu, który widziała PAP.
Angela Merkel Zaskoczeni? NS2 na ukończeniu więc Niemcy chcą zakończenia finansowania przez UE transgranicznych gazociągów
Angela Merkel
Wikipedia CC BY 2,0 FinnishGovernment

UE od lat finansuje transgraniczne projekty energetyczne, w tym gazowe. Przykładem są interkonektory, czyli połączenia między sieciami gazowymi krajów członkowskich, zwiększające bezpieczeństwo energetyczne UE.

Część krajów członkowskich chce jednak, żeby przestała finansować takie projekty, i powołuje się przy tym na zmiany klimatyczne na świecie. Pod dokumentem, który widziała PAP, podpisały się: Austria, Niemcy, Belgia, Dania, Estonia, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Łotwa, Holandia i Szwecja.

Kraje te chcą wyłączenia finansowania transgranicznych projektów dotyczących paliw kopalnych z tzw. rozporządzenia TEN-E. Obecnie trwają prace nad jego zmianą w związku z Europejskim Zielonym Ładem.

Kraje wskazują, że TEN-E nie może ułatwiać inwestycji w infrastrukturę paliw kopalnych ani mieszania wodoru z paliwami kopalnymi.

Transeuropejskie Sieci Energetyczne (TEN-E) to polityka unijna skoncentrowana na łączeniu infrastruktury energetycznej krajów UE. W ramach tej polityki Unia zapewnia finansowanie nowej infrastruktury energetycznej.

Europejski Zielony Ład zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej Wspólnoty do 2050 roku.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/


Ankieta
Czy Konstytucja RP jest nadrzędna wobec prawa UE?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Konstytucja RP jest nadrzędna wobec prawa UE?
Tygodnik

Opinie

Popkultura