Zaskoczeni? NS2 na ukończeniu więc Niemcy chcą zakończenia finansowania przez UE transgranicznych gazociągów

11 krajów unijnych, w tym Niemcy, chce, aby Unia Europejska zakończyła finansowanie transgranicznych projektów gazowych w związku ze zmianami klimatycznymi - wynika z nieformalnego dokumentu, który widziała PAP.
Angela Merkel Zaskoczeni? NS2 na ukończeniu więc Niemcy chcą zakończenia finansowania przez UE transgranicznych gazociągów
Angela Merkel / Wikipedia CC BY 2,0 FinnishGovernment

UE od lat finansuje transgraniczne projekty energetyczne, w tym gazowe. Przykładem są interkonektory, czyli połączenia między sieciami gazowymi krajów członkowskich, zwiększające bezpieczeństwo energetyczne UE.

Część krajów członkowskich chce jednak, żeby przestała finansować takie projekty, i powołuje się przy tym na zmiany klimatyczne na świecie. Pod dokumentem, który widziała PAP, podpisały się: Austria, Niemcy, Belgia, Dania, Estonia, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Łotwa, Holandia i Szwecja.

Kraje te chcą wyłączenia finansowania transgranicznych projektów dotyczących paliw kopalnych z tzw. rozporządzenia TEN-E. Obecnie trwają prace nad jego zmianą w związku z Europejskim Zielonym Ładem.

Kraje wskazują, że TEN-E nie może ułatwiać inwestycji w infrastrukturę paliw kopalnych ani mieszania wodoru z paliwami kopalnymi.

Transeuropejskie Sieci Energetyczne (TEN-E) to polityka unijna skoncentrowana na łączeniu infrastruktury energetycznej krajów UE. W ramach tej polityki Unia zapewnia finansowanie nowej infrastruktury energetycznej.

Europejski Zielony Ład zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej Wspólnoty do 2050 roku.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe