REKLAMA

IPN krytykuje decyzję białoruskich władz o ogłoszeniu rocznicy 17 września 1939 r. „dniem jedności narodowej”

- Ogłoszenie rocznicy 17 września 1939 „dniem jedności narodowej” Białorusi poniewiera pamięć nie tylko polskich, ale także białoruskich i innych ofiar obu systemów totalitarnych - napisano w komentarzu IPN.
 IPN krytykuje decyzję białoruskich władz o ogłoszeniu rocznicy 17 września 1939 r. „dniem jedności narodowej”
/ Screen YouTube/BIEŁSAT PO POLSKU

Instytut Pamięci Narodowej zamieścił na swojej stronie komentarz w odniesieniu do ogłoszenia przez władze białoruskie nowego święta w rocznicę 17 września 1939. Napisano w nim, że "17 września 1939 był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy".  

- Demonstracją przyjaźni obu agresorów stała się wspólna defilada niemiecko-sowiecka w Brześciu nad Bugiem. ​Współpraca niemiecko-sowiecka przyniosła zniewolenie milionów obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – także mniejszości narodowych. Jej owocem było następnie zniewolenie innych państw i regionów.   

- czytamy na stronie IPN.

- Rzesza Niemiecka i Związek Sowiecki rozpoczęły na okupowanych ziemiach politykę represji, zbrodni i ludobójstwa. Ogłoszenie rocznicy 17 września 1939 „dniem jedności narodowej” Białorusi poniewiera pamięć nie tylko polskich, ale także białoruskich i innych ofiar obu systemów totalitarnych. W istocie 17 września 1939 to „dzień jedności dwóch totalitaryzmów".​

- napisano w komentarzu.


 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura