Indyjska odmiana koronawirusa powoduje gangrenę i inne poważne powikłania?

Rozpowszechniony w Indiach, najbardziej jak dotąd zaraźliwy wariant koronawirusa - Delta może się wiązać również z poważniejszym przebiegiem choroby. Lekarze w Indiach łączą Deltę z nowymi objawami Covid-19, takimi jak uszkodzenia słuchu czy zakrzepy krwi prowadzące do gangreny - informuje Bloomberg.
EPA/JAGADEESH NV Indyjska odmiana koronawirusa powoduje gangrenę i inne poważne powikłania?
EPA/JAGADEESH NV / PAP/EPA

Zakażenia wariantem Delta, znanym też jako B.1.617.2 odnotowano już w ponad 60 krajach świata. Uważa się, że w Indiach i w Wielkiej Brytanii jest to już dominująca odmiana SARS-CoV-2. To najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, badania z Anglii i Szkocji pokazują, że stwarza także większe ryzyko cięższego przebiegu choroby - przypomina Bloomberg.

Lekarze w Indiach łączą z Deltą nowe symptomy choroby, nieobserwowane wcześniej u pacjentów chorych na Covid-19. Wśród nich są m.in. zaburzenia słuchu, ciężkie zapalenie migdałków, dolegliwości gastryczne, czy zakrzepy krwi, które są tak poważne, że mogą prowadzić nawet do obumierania tkanek i rozwoju gangreny. Niektóre przypadki kończą się amputacjami palców czy stóp - pisze agencja.

"W zeszłym roku myśleliśmy, że poznaliśmy naszego nowego wroga, ale on się zmienił. Ten wirus stał się bardzo, bardzo nieprzewidywalny" - powiedział dr Abdul Ghafur ze szpitala w Madrasie, największym mieście południowych Indii. Dodał, że potrzeba dalszych badań, czy nowe objawy łączą się z Deltą czy nie.

Indyjski lekarz zwraca też uwagę na o wiele szybszą transmisję nowego wariantu. "Teraz widzę całe rodziny z objawową formą choroby, w zeszłym roku to były jednostki" - podkreśla.

Do 22 maja u pacjentów z Covid-19 stwierdzono także blisko 9 tys. przypadków mukormykozy - niebezpiecznej infekcji grzybicznej, której śmiertelność wynosi ok. 50 proc. 

adj/ tebe/

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe