Dziś manifestacja "Solidarności" w Warszawie

Tysiące pracowników sektora paliwowo-energetycznego chce wyrazić swoje niezadowolenie z sytuacji w branży i obawy o miejsca pracy.
Solidarnoó Dziś manifestacja
Solidarnoó / Flickr.com/Lukas Plewnia/(CC BY 2.0)

W środę w centrum stolicy zaplanowane są dwa duże protesty. W związku z tym kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu oraz objazdami transportu publicznego.

"Zagrożona jest suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne kraju"

O godzinie 12 odbędzie się manifestacja organizowana przez "Solidarność". Manifestacja organizowana jest przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "S". Organizatorzy przekazali, że powodem protestu jest całkowity brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych oraz zagrożenie utraty miejsc pracy. "W konsekwencji zagrożona jest suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne kraju" –  wskazano. "Zagrożenie dotyczy wszystkich Polaków" – czytamy na stronie "Solidarności".

Rozpoczęcie tego protestu nastąpi przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej (ul. Jasna 14/16a) o godz. 12. Dalej nastąpi przemarsz przed siedzibę Ministerstwa Aktywów Państwowych, następnie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii i na koniec przed siedzibę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie nastąpi finał manifestacji.

Protest i list otwarty do premiera Morawieckiego

Drugi protest, organizowany przez Ogólnopolskie Porozumienia Związków Zawodowych, zacznie się o godz. 10.30 pod siedzibą OPZZ i przejdzie pod siedzibę przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, obok Ministerstwa Aktywów Państwowych, siedziby Polskiej Grupy Energetycznej i Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. "Pochód zakończy się pod Kancelarią Premiera Rady Ministrów, gdzie przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski złoży list otwarty, zaadresowany do premiera Mateusza Morawieckiego" –  przekazali organizatorzy.

Podczas tej manifestacji demonstranci –  jak poinformowano w zapowiedziach – będą protestować przeciwko łamaniu przez rząd zasad współpracy ze stroną związkową, niezrozumiałym restrukturyzacjom poszczególnych zakładów pracy oraz jawnemu łamaniu praw pracowniczych.

Ze względu na oba protesty kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu oraz objazdami transportu publicznego podczas trwania protestów. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe