REKLAMA

Morawiecki odpowiada na apel KE. "Nie zamierzam wycofywać pytania do TK"

– Konstytucja RP jest nadrzędna nad prawem europejskim – stwierdził na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Polityk był pytany o dzisiejszy apel Komisji Europejskiej do polskich władz.
Premier Mateusz Morawiecki Morawiecki odpowiada na apel KE.
Premier Mateusz Morawiecki
Flickr.com/Kancelaria Premiera/Domena Publiczna

"Komisja Europejska wysłała list do polskiego rządu prosząc o wycofanie wniosku do TK, dotyczącego wyższości prawa krajowego nad orzeczeniami TSUE" – poinformował dzisiaj popołudniu korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. CZYTAJ WIĘCEJ

"Komisarz Reynders w liście do ministrów Szymańskiego i Ziobry: Wniosek do TK podważa podstawowe zasady prawa UE, w szczególności zasadę, iż prawo Unii jest nadrzędne w stosunku do prawa krajowego" – relacjonuje dalej dziennikarz.

"Nie zamierzam wycofywać pytania do TK"

O apel KE zapytano podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego.

– Konstytucja RP jest nadrzędna nad prawem europejskim – stwierdził szef rządu i dodał, że „propozycje płynące z KE nie mają odniesienia do stanu faktycznego”.

Szef rządu poinformował także, że nie zamierza wycofywać pytania skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego.

Wniosek do TSUE 

Premier Mateusz Morawiecki złożył w marcu wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. Było to konsekwencją wyroku TSUE w sprawie statusu sędziów Sądu Najwyższego powołanych z udziałem nowej KRS.


Ankieta
Czy Konstytucja RP jest nadrzędna wobec prawa UE?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Konstytucja RP jest nadrzędna wobec prawa UE?
Tygodnik

Opinie

Popkultura