REKLAMA

Ziobro: Mamy dziś problem z demokracją i praworządnością, ale nie w Polsce, a w Unii

– Przedstawiciele PE usiłują narzucić swoją wolę suwerennemu, demokratycznemu państwu w obszarze ideologicznym – komentował dzisiejszą decyzję PE minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro Ziobro: Mamy dziś problem z demokracją i praworządnością, ale nie w Polsce, a w Unii
Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro / PAP/Rafał Guz

Parlament Europejski przyjął dzisiaj rezolucję wzywającą Komisję Europejską do natychmiastowego uruchomienia mechanizmu warunkowościowego. Jak czytamy na stronie PE, posłowie zdecydowali także o rozpoczęciu niezbędnych przygotowań do ewentualnego postępowania sądowego przeciwko KE.

PE pozwie Komisję Europejską?

Na stronie Parlamentu Europejskiego podano, że europosłowie w rezolucji zobowiązują Przewodniczącego PE do wezwania Komisji, w przeciągu 2 tygodni, do „wypełnienia zobowiązań” wynikających z rozporządzenia o warunkowości w zakresie praworządności. Rezolucję przyjęto 506 głosami, przy 150 głosach sprzeciwu. 28 europosłów wstrzymało się od głosu.

Posłowie podkreślają, że rośnie ryzyko dotyczące niewłaściwego wykorzystywania budżetu Unii w niektórych państwach członkowskich, przy pogarszającej się sytuacji dotyczącej praworządności i zobowiązują Przewodniczącego PE Davida Sassoliego, aby najpóżniej w przeciągu dwóch tygodni, wezwał Komisję Europejską do „wypełnienia swoich zobowiązań”, wynikających z nowego rozporządzenia. Aby być przygotowanym, „Parlament niezwłocznie rozpocznie w międzyczasie niezbędne przygotowania do ewentualnego postępowania sądowego przeciwko Komisji na mocy art. 265 TFUE” – czytamy na stronie PE.

Mocne słowa Ziobry

– Uchwalona w dniu dzisiejszym rezolucja w PE dowodzi, że mamy dziś problem z demokracją i praworządnością, ale nie w Polsce, a w UE. Gdyż rezolucja, jej treść są aktem jawnie antydemokratycznym i niepraworządnym – komentował działania PE minister sprawiedliwości.

– Antydemokratycznym w tym sensie, że przedstawiciele PE usiłują narzucić swoją wolę suwerennemu, demokratycznemu państwu w obszarze ideologicznym, bardzo często, ale też w obszarach zarezerwowanych dla decyzji demokratycznie wyłonionych organów tego państwa w sposób całkowicie sprzeczny z zasadami regulującymi traktaty określającymi reguły w funkcjonowaniu UE – dodał Ziobro.

– Europarlamentarzyści mają doskonałą orientację, PE ma znakomitą wiedzę, że w Polsce organami uprawnionymi do podejmowania decyzji co do zmian ustrojowych naszym państwie są parlament, prezydent z istotną rolą oczywiście instytucji rządowych, władzy wykonawczej i nie interesuje ich to, że ten silny mandat demokratyczny, który uzyskała dzisiaj rządząca koalicja Zjednoczonej Prawicy ma swoje podstawy już po raz kolejny w kolejnych wyborach parlamentarnych – podkreślił dalej polityk.

– Nie interesują ich poglądy Polaków wyrażane w ramach kolejnych odbywających się wyborów demokratycznych – dodał Ziobro.

– Oni wbrew tym poglądom, wbrew decyzjom Polaków wyrażanych właśnie w demokratycznych wyborach, chcą narzucić swoje poglądy, swoją agendę, często ideologiczną, używając jako narzędzia szantażu ekonomicznego  – stwierdził minister.

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura