REKLAMA

Macron zapowiada wojnę z „plagą antysemityzmu”

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiada, że "bez wytchnienia" walczyć będzie z antysemityzmem, który - jak to ujął - "dziś, tak samo jak wczoraj, jest niemożliwą do zaakceptowania plagą".
 Macron zapowiada wojnę z „plagą antysemityzmu”
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Pałac Elizejski opublikował przemówienie, jakie Macron wygłosił poprzez łącze wideo z okazji Światowego Forum Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC). Nawiązując do tego, co wielu prawników i publicystów nazywa "skandalem z niesądzeniem mordercy" 65-letniej Żydówki Sary Halimi, Macron zapowiedział zmiany w prawie francuskim. Zabójca, który był pod wpływem haszyszu, uznany został przez kolejne instancje sądowe za pozbawionego świadomości i nieodpowiedzialnego za swój czyn.

"W Europie i w USA obserwujemy nowy wzrost aktów antysemickich" – zauważył Macron. I podkreślił, że "należy nieustannie, z całą energią" zwalczać "tę plagę". Aby walczyć, "należy nazwać zło" – zaznaczył, przypominając, że Francja oficjalnie uznała definicję antysemityzmu, przyjętą przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA). Zgodnie z tą definicją, antysemityzm to ataki na państwo Izrael, gdy uznaje się je za wspólnotę żydowską. Jednak krytykowanie Izraela, w sposób, w jaki krytykuje się każde inne państwo, nie może być traktowane jako antysemityzm.

Macron zapewnił o "nigdy niesłabnącym, głębokim zaangażowaniu Francji w bezpieczeństwo Izraela i w jego prawo do obrony zgodnie z prawem międzynarodowym". Poruszając "irańską kwestię jądrową", prezydent stwierdził, że rozwiązanie nastąpić może tylko poprzez negocjacje z Teheranem. Oznajmił, że od wyboru prezydenta (Joe) Bidena, wraz z USA i innymi partnerami Francja pracuje nad "znalezieniem rozwiązania, które zapewni bezpieczeństwo i stabilność regionu".

 


Ankieta
Czy Konstytucja RP jest nadrzędna wobec prawa UE?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Konstytucja RP jest nadrzędna wobec prawa UE?
Tygodnik

Opinie

Popkultura