Wybory w stu gminach. Cisza wyborcza w całym kraju

Na terenach, na których odbędą się wybory przedterminowe, ponowne i uzupełniające od północy z piątku na sobotę do końca głosowania będzie obowiązywała cisza wyborcza. Szefowa KBW Magdalena Pietrzak wskazuje, że cisza wyborcza obowiązuje także media o ogólnopolskim zasięgu i w internecie.
Wybory, zdjęcie ilustracyjne Wybory w stu gminach. Cisza wyborcza w całym kraju
Wybory, zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/ulleo/Pixabay License

Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej na niedzielę 13 czerwca zaplanowano wybory przedterminowe, ponowne i uzupełniające w przeszło stu gminach w całej Polsce, w tym m.in. wybory: prezydenta Rzeszowa, burmistrza Kątów Wrocławskich, burmistrza Bogatyni, burmistrza Tuczna, czy burmistrza Ustki.

Cisza wyborcza w całym kraju

Na terenie, na którym odbędą się wybory od północy z piątku na sobotę do końca głosowania będzie obowiązywała cisza wyborcza. Będzie ona dotyczyć również mediów regionalnych i ogólnopolskich, które swoim zasięgiem obejmują teren, gdzie odbywają się wybory.

– Istotny jest zasięg mediów. Jeżeli zasięg jest lokalny w Rzeszowie, w którym obowiązuje cisza wyborcza – media nie mogą rozpowszechniać materiałów wyborczych. Jeśli zasięg jest lokalny w Olsztynie, gdzie ciszy wyborczej nie ma – mogą, ale biorą na siebie odpowiedzialność, że materiał nie trafi do Rzeszowa –wskazywała szefowa Krajowego Biura Wyborczego w rozmowie z PAP.

– Podobnie media regionalne, obejmujące swoim zasięgiem Rzeszów, muszą respektować ciszę wyborczą, a także – siłą rzeczy – media ogólnopolskie – dodała.

– Internet jest de facto medium o zasięgu ogólnopolskim, więc zakładamy, że agitowanie w internecie w ogóle nie jest możliwe – podkreśliła.

Media mają "zachować rozwagę"

Szefowa KBW pytana, czy w miejscowościach, w których cisza wyborcza nie będzie obowiązywała można agitować za konkretnym kandydatem np. w wyborach w Rzeszowie albo zwoływać wiece wyborcze, Pietrzak odpowiedziała, że "jest to dozwolone, ponieważ mieszkańcy Rzeszowa tego nie usłyszą". – Ale oczywiście trzeba mieć na uwadze, że media nie mogą przekazać informacji o takim zdarzeniu – dodała.

Zwróciła się także do mediów z prośbą o zachowanie rozwagi w przypadku publikacji i transmitowania wystąpień o charakterze agitacyjnym. – Rozwój technik cyfrowych powoduje, że to, co dotąd miało zasięg lokalny, w tej chwili, w większości przypadków ma zasięg ogólnopolski. Należy zatem być ostrożnym w tym zakresie – mówiła.

Szefowa KBW zaznaczyła, że jak w każdych wyborach oceny, czy dane zdarzenie stanowiło naruszenie ciszy wyborczej, dokonują organy ścigania i sądy.

Podczas trwania ciszy wyborczej, nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób. Oznacza to, że m.in. nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Zachowanie w lokalu wyborczym

W gminach, w których zaplanowano wybory przedterminowe, ponowne i uzupełniające, lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę od godz. 7 do 21.

W wydanym niedawno stanowisku GIS wskazał, że przeprowadzenie wyborów powinno odbyć się w szczególności z uwzględnieniem obowiązujących przepisów rozporządzenia rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Szefowa KBW informowała, że każdy wyborca, przebywając na terenie lokalu wyborczego powinien mieć osłonięte maseczką usta i nos. Wyjątkiem jest uchylenie maseczki na prośbę komisji wyborczej podczas identyfikacji przy wydawaniu karty do głosowania.

Jak dodała, w każdym lokalu wyborczym znajdą się środki do dezynfekcji rąk. Na wyborców będą czekać zdezynfekowane długopisy. Pietrzak zachęca do zabrania do lokalu swoich długopisów i rękawiczek. W trakcie głosowania dezynfekowana będzie górna część urny wyborczej oraz kabiny do głosowania. Lokale wyborcze będą regularnie wietrzone.

Szefowa KBW przypomniała jednocześnie o obowiązku zachowywania dystansu 1,5 m między osobami, zarówno w lokalu wyborczym, jak i podczas ewentualnego oczekiwania przed nim.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe