REKLAMA

Aktorzy twierdzą, że zostali oszukani przez TVN na grube miliony. Mieli być zastraszani. Prokuratura zbada sprawę

Sprawa jest niebagatelna, ponieważ ma się rozbijać, jak twierdzą poszkodowani, o ok. 17 milionów złotych. Według co najmniej ośmiu odtwórców ról w serialach paradokumentalnych, takich jak "Detektywi" i "W11 - Wydział śledczy", od dłuższego czasu nie wypłacano im należnych tantiem.
siedziba TVN, Warszawa ul. Wiertnicza Aktorzy twierdzą, że zostali oszukani przez TVN na grube miliony. Mieli być zastraszani. Prokuratura zbada sprawę
siedziba TVN, Warszawa ul. Wiertnicza / Wikipedia CC BY-SA 3,0 pl Adrian Grycuk

- Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa

- mówi TVP.Info jeden z aktorów Sebastian Wątroba

Pieniądze aktorom z tantiem ma wypłacać Związek Artystów Scen Polskich, na podstawie zestawień emisji, które ma wysyłać stacja. I tak się dzieje w przypadku aktorów seriali paradokumentalnych wielu innych stacji, ale, według poszkodowanych, nie TVN - Od ZASP usłyszeliśmy, że nie otrzymuje od TVN tabel, więc nie może nam wypłacić wynagrodzenia. To działanie niezgodne z prawem - mówi Wątroba. Jeżeli tak się dzieje, ZASP powinien stację ponaglać, czego miał nie robić.

Według Wątroby, dzieje się tak na skutek decyzji dyrektora departamentu produkcji TVN Jarosława Potasza. Ma się tak dziać pod pretekstem umów, które podpisali aktorzy, a w których to umowach miałaby być "przemycona" rezygnacja z tantiem.

- My się pod tym podpisaliśmy, ale przecież prawo do tantiem jest niezbywalne, więc nie mogliśmy z nich zrezygnować

- mówi Wątroba, który twierdzi, że w związku z upominaniem się od lat o swoje aktorzy spotykali się z groźbą utraty pracy, co się też stało po tym jak "Detektywi" i "W11 Wydział śledczy" zostały zdjęte z anteny.

W pierwszej instancji wygrali z TVN i ZASP. Sąd nakazał wypłatę pieniędzy, jednak ZASP odwołał się od wyroku. Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego, który przekazał ją do ponownego rozpatrzenia sądowi pierwszej instancji. Równolegle złożono doniesienie do prokuratury.

Do Wątroby zgłosili się z podobnymi problemami aktorzy innych produkcji TVN i TTV (stacja grupy TVN).

TVN nie odpowiada na monity TVP.Info w tej sprawie, a ZASP przyjmuje następujące stanowisko [TUTAJ całe stanowisko ZASP]:

Istotą tego sporu jest tantiemizacja tzw. paradokumentalnych seriali telewizyjnych (np. W11-Wydział Śledczy). TVN jako nadawca seriali kwestionuje istnienie artystycznego wykonania po stronie osób zaangażowanych przez TVN do produkcji tych seriali. W konsekwencji tego TVN odmawia ZASP zapłaty wynagrodzenia

 


Ankieta
Czy w PE powstanie nowa konserwatywna frakcja?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy w PE powstanie nowa konserwatywna frakcja?
Tygodnik

Opinie

Popkultura