REKLAMA

Nagroda Pulitzera dla osiemnastolatki, która sfilmowała śmierć G. Floyda

Darnella Frazier, osiemnastoletnia kobieta, która sfilmowała aresztowanie oraz śmierć George'a Floyda, otrzymała nagrodę Pulitzera, najbardziej prestiżowe wyróżnienie dziennikarskie w Stanach Zjednoczonych.
Leonhard Lenz  Nagroda Pulitzera dla osiemnastolatki, która sfilmowała śmierć G. Floyda
Leonhard Lenz / Wikimedia Commons

Członkowie jury nagrody Pulitzera w uzasadnieniu wyboru laureatki nagrody napisali, że wyróżnienie przyznali za "odważne nagranie morderstwa George'a Floyda i stworzenie wideo, które wywołało protesty przeciwko brutalności policji na całym świecie".

 

To podkreśla kluczową rolę obywateli w dążeniu dziennikarzy do prawdy i sprawiedliwości

 

– podało jury.

Autorka nagrania poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że "nie znała tego człowieka, ale wiedziała, że liczy się jego życie".

 

To mnie zmieniło, zmieniło to moje spojrzenie na życie. Uświadomiło mi, jak niebezpiecznie jest być czarnym w Ameryce

 

- napisała na Facebooku Frazier.

George Floyd był wielokrotnie karanym kryminalistą. Do jego śmierci doszło podczas zatrzymania go przez funkcjonariuszy policji. Jeden z nich,  Derek Chauvin, został uznany winnym morderstwa George'a Floyda. Wysokość wyroku nie została jeszcze podana.

Wstępne wyniki z oficjalnej autopsji nie wykazały, jakoby 46 latek zmarł w wyniku uduszenia, a w wyniku połączenia kilku czynników – skrępowania, które pogłębiło występujące u niego schorzenia związane z sercem, w tym chorobę wieńcową, jak również obecność w organizmie substancji odurzających, jak fentanyl, norfentanyl, amfetamina, metamfetamina, morfina, konopie indyjskie. Wykazano również u niego pozytywny wynik testu na COVID-19. Wyniki sekcji zleconej przez rodzinę zmarłego jako przyczynę śmierci Floyda podają uduszenie przez "stały nacisk".

 

cwp/Wirtualne Media, Wikipedia

 


Ankieta
Czy w PE powstanie nowa konserwatywna frakcja?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy w PE powstanie nowa konserwatywna frakcja?
Tygodnik

Opinie

Popkultura