REKLAMA

Hołownia w niemieckich mediach. "Co mówi pańska partia? - Chcemy rozmrozić zamrożoną wyobraźnię"

Niemieckie media robią co mogą by wspomóc kolejne emanacje "nowych Wałęsów" polskiej sceny politycznej, byle tylko wyrażali sprzeciw wobec Prawa i Sprawiedliwości. Tak było począwszy od Mateusz Kijowskiego, poprzez Ryszarda Petru, Roberta Biedronia, Borysa Budkę, Małgorzatę Kidawę - Błońską, Rafała Trzaskowskiego, a skończywszy na Szymonie Hołowni ostatnio.
Szymon Hołownia Hołownia w  niemieckich mediach.
Szymon Hołownia / Wikipedia CC BY 3,0 Wyższe Szkoły Bankowe

Jak dotąd, można by rzec, niemieccy demiurgowie nie mieli zbyt dobrej ręki do "nowych nadziei". Ale może tym razem?

W wywiadzie dla internetowej wersji Frankfurter Allgemeine Zeitung Gerhard Gnauck usiłuje z Szymona Hołowni wydobyć zarys programu jego partii.

- Gerhard Gnauck: Ci nowi posłowie pochodzą od lewej do prawej. Jaka więc będzie ta pańska drużyna?

Holownia: Jesteśmy w XXI wieku. Dlaczego mielibyśmy nadal trwać na starych torach z przeszłości i pielęgnować takie pojęcia jak lewica i prawica? Według starych koncepcji jesteśmy w politycznym centrum i tylko tam można wygrać wybory w Polsce. Ale chcemy zaproponować nowe linie podziału w debacie publicznej. Nasza triada to: chcemy zielonej, demokratycznej i solidarnej Polski. Przedstawiliśmy szczegółowy program klimatyczny dotyczący tego, jak Polska powinna odejść od węgla. Spierajmy się o to! Chcemy również, by Polska stała się lepszym, solidarnym państwem, z dostępem do usług publicznych dla wszystkich. Żądamy też edukacji zamiast ideologii w szkołach. I chcemy, aby po polityce PiS Polska wróciła na scenę europejską.

Gerhard Gnauck: Właściwie opisał pan tutaj siły polityczne z okresu przewrotu po 1989 roku. Liberałowie mówią obywatelom: „Zadbajcie o siebie". PiS mówi: „Zadbamy o was, a wy bądźcie lojalni". A co mówi pańska partia?

Holownia: Mówimy: chodź, zróbmy to razem. Chcemy rozmrozić zamrożoną wyobraźnię obywateli. Ponieważ połowa uprawnionych do głosowania nadal nie głosuje. W tym celu zrezygnowałem z mojego pięknego poprzedniego życia – pisania książek, zakładania fundacji. Chcę wciągnąć w politykę jak najwięcej ludzi. Jestem typem organizatora, zbieracza, budowniczego, który składa coś z wielu elementów. A praca wolontariacka, w której wiele się dowiedziałem o umieraniu, nauczyła mnie również: nie trzeba budować na dotychczasowym przedstawicielstwie, ale na następstwie, gdyż nikt nie jest niezastąpiony.

- odpowiada Hołownia w swoim stylu

Podobnie mówi o stosunku do aborcji - "Nigdy nie będziemy mieć frakcyjnej dyscypliny w tego rodzaju sprawach"

Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]


Ankieta
Czy w PE powstanie nowa konserwatywna frakcja?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy w PE powstanie nowa konserwatywna frakcja?
Tygodnik

Opinie

Popkultura