REKLAMA

Nieoficjalnie: Zielone światło ws. sankcji dla Białorusi

Ambasadorowie UE dali zielone światło na nałożenie sankcji na osoby i podmioty na Białorusi odpowiedzialne za zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz represje w tym kraju – przekazało PAP w środę źródło unijne.
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko i prezydent Rosji Władimir Putin Nieoficjalnie: Zielone światło ws. sankcji dla Białorusi
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko i prezydent Rosji Władimir Putin / EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN / SPUTNIK POOL Dostawca: PAP/EPA

Lista obejmuje ok. 80 osób i kilka podmiotów. Sankcje, polegające na zamrożeniu aktywów i zakazie wydawania wiz do UE, muszą jeszcze formalnie zostać potwierdzone przez Radę Unii Europejskiej. Stanie się to prawdopodobnie 21 czerwca podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

W ostatnich tygodniach trwały prace nad czwartą listą sankcji na Białoruś za represje wobec obywateli tego kraju. W związku ze zmuszeniem do lądowania samolotu Ryanair listę rozszerzono o kolejne osoby.

Przymusowe lądowanie i aresztowanie opozycjonisty

23 maja samolot relacji Ateny-Wilno linii lotniczych Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny. CZYTAJ WIĘCEJ

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”, oraz jego partnerkę Sofiję Sapiegę. Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem samolot dotarł do Wilna.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”.

Ponadto, po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku na Białorusi zaczęły się protesty, na które reżim Alaksandra Łukaszenki odpowiedział przemocą i represjami.

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura