REKLAMA

Beata Szydło: Wyrok TSUE jest szokujący. Panu Zalewskiemu przesyłam wyrazy wsparcia

- Wyrok TSUE rzeczywiście jest szokujący. Tak wybiórcze stosowanie prawa nie budzi zaufania do TSUE i kpi z ludzi walczących o prawdę o niemieckich zbrodniach. Panu Stanisławowi Zalewskiemu przesyłam wyrazy wsparcia i uznania - pisze Beata Szydło po skandalicznym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Beata Szydło Beata Szydło: Wyrok TSUE jest szokujący. Panu Zalewskiemu przesyłam wyrazy wsparcia
Beata Szydło / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Claude Truong-Ngoc

Stanisław Zalewski, były więzień Auschwitz, a obecnie prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy" użyty przez niemieckie media – uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok wywołała w Polsce powszechne oburzenie

"Polskie obozy"

Chodzi o sprawę z 2017 r., kiedy bawarskie media – rozgłośnia radiowa B5 i regionalny portal informacyjny Mittelbayerische –  użyły na swoich stronach internetowych określenia "polski obóz" w stosunku do obozu zagłady w Treblince. Prawnicy działający w Stowarzyszeniu Patria Nostra w imieniu Stanisława Zalewskiego, który poczuł się obrażony tym sformułowaniem, wnieśli o przeprosiny oraz o wpłacenie 50 tys. złotych na rzecz Stowarzyszenia. Jednak pełnomocnicy z Niemiec zakwestionowali prawo polskiego sądu do orzekania w tej sprawie. Wskazali, że proces powinien toczyć się przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości. Sprawa trafiła do TSUE, który w czwartek przyznał rację Niemcom.

"W ocenie Trybunału w takiej sytuacji brak jest szczególnie ścisłego związku pomiędzy sądem, w którego obszarze właściwości znajduje się centrum interesów życiowych osoby powołującej się na naruszenie jej dóbr osobistych, a przedmiotowym sporem, w związku z czym sąd ów nie ma jurysdykcji do rozpoznania tego sporu w oparciu o przepisy rozporządzenia" –  czytamy w oświadczeniu przesłanym przedstawicielom mediów. 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura