REKLAMA

"Czy Ukraina w przypadku 'czarnej polewki' od NATO i UE, rozpocznie prace nad bronią jądrową?"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu zagranicznym mediom. Mówił między innymi o planach spotkania z Władimirem Putinem i gwarancjach bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych. Mówił również o rozczarowaniu postawą zachowujących wstrzemięźliwość wobec Ukrainy instytucji międzynarodowych i rozczarowaniu postawą Zachodu.
Wołodymyr Zełenki
Wołodymyr Zełenki / Wikipedia CC BY 4,0 Administracja Prezydenta Ukrainy

- Kiedy wybuchła wojna na wschodzie, wszyscy widzieliśmy, jak wzrósł odsetek Ukraińców, którzy chcieli wstąpić do NATO. Bo dla ludzi to bezpieczeństwo, to ochrona ich dzieci. A kiedy już od siedmiu lat bijesz głową o ścianę i otrzymujesz odpowiedź, że „wspieramy pragnienie”… Kiedy wspierasz tylko pragnienie, za kilka lat możesz uzyskać niechęć. Ludzie przestaną wierzyć. Bo potrzebna jest pomoc, gdy jest wojna.

- mówił Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy mówił również o konsekwencjach dopuszczenia do zakończenia projekt Nord Stream 2

- Jeśli Rosja ma wspólny interes gospodarczy z niektórymi krajami europejskimi, to dla nas Nord Stream 2 jest bronią przeciwko Ukrainie. Niektórzy przywódcy europejscy twierdzili, że Ukraina po prostu potrzebuje gwarancji. Nie chodzi tylko o gwarancje. Dla nas nie chodzi o ekonomię, to jest śmieszne. To zdecydowanie broń polityczna, a jak dotąd Rosja bije tu wszystkich sprawie Nord Stream 2. Musimy uzyskać gwarancje bezpieczeństwa, myślę, że to sprawiedliwe. A najważniejszą rzeczą w gwarancjach bezpieczeństwa jest powrót naszych terytoriów. 

- mówił Zełenski

Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ

- Czy Ukraina, w przypadku „czarnej polewki” od NATO i UE, przywołując Budapeszteńskie Memorandum ws Gwarancji Bezpieczeństwa” z 5.12.1994, na mocy którego oddała 3-ci największy arsenał jądrowy, wypowie NPT [Ukłąd o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - przyp. red.] i rozpocznie nad nią prace, po czemu ma know-how ?

- pyta Jacek Saryusz Wolski

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura