REKLAMA

"Ja wiedziałam, że tak będzie". Staroń zaskakuje

– Ja wiedziałam, że tak będzie, bo w Polsce jest tak, że jest się albo z tej partii, albo z tej – mówiła senator Lidia Staroń, po odrzuceniu przez Senat jej kandydatury na stanowisko RPO.
Senator niezależna Lidia Staroń
Senator niezależna Lidia Staroń / PAP/Leszek Szymański

Jak stwierdziła Staroń, w Polsce „tak jest”, „że jest się albo z tej partii, albo z tej”.  – A jak się walczy o ludzi to tak właśnie jest – mówiła senator po głosowaniu Senatu, podczas którego odrzucono jej kandydaturę na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Za jej kandydaturą zagłosowało 45 senatorów, 51 było przeciw, 3 senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz piąty.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła 5-letnia kadencja Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Pięć prób wybory RPO

Parlament już pięciokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu.

Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym razem – Senat nie zgodził się, by urząd RPO objął powołany na to stanowisko przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura