Wagina i zdjęcie Kaczyńskiego. Skandaliczne prace na łódzkiej wystawie, jest komentarz ministerstwa

W Łodzi, na wystawie Marcelo Zamenhoffa "Archiwum regresywne" odwiedzający mogą zobaczyć szokujące prace.
Plac Wolności  w Łódzi, zdjęcie ilustracyjne Wagina i zdjęcie Kaczyńskiego. Skandaliczne prace na łódzkiej wystawie, jest komentarz ministerstwa
Plac Wolności w Łódzi, zdjęcie ilustracyjne / Adam Jones from Kelowna, BC, Canada - Pl. Wolnosci at Sunset - Lodz - Poland 02/CC BY-SA 2.0

Wystawa Piotr Wygachiewicz (ps. Marcelo Zammenhoff) została otwarta 11 czerwca w galerii OFF Piotrkowska, w ramach Fotofestiwalu.

Jak relacjonuje serwis niezależna.pl, na wystawie odwiedzający mogą zobaczyć między innymi serię zdjęć „Wagina Polska”. Przedstawiono na niej zdjęcia żeńskich narządów płciowych zestawiono m.in. z fotografią śp. Lecha Kaczyńskiego i modelem samolotu, ze zdjęciem św. Jana Pawła II oraz obrazem Matki Boskiej.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które jest współorganizatorem Fotofestiwalu, w oświadczeniu poinformowało, „że nie było poinformowane przez organizatorów o planowanej wystawie Marcello Zammenhoffa ani o jej treści”.

"Wystawa „Archiwum Regresywne” nie była przedmiotem ani elementem wniosku złożonego do MKDNiS (...) Wystawa powstała w ramach otwartego Programu Miasto, który stanowi niezależną część programu Fotofestiwalu i nie jest finansowana z dotacji MKDNiS. Każdy przypadek łamania prawa powinien być przedmiotem działania powołanych do tego organów" – czytamy w oświadczeniu resortu, opublikowanym przez serwis niezależna.pl.

Sprawa obscenicznych zdjęć została bowiem zgłoszona na policję przez łódzką działaczkę społeczną Agnieszkę Wojciechowską von Henkelom.

Fotofestiwal w Łodzi

Fotofestiwal powstał w 2001 roku. Było to jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce: mała, spontaniczna inicjatywa studentów socjologii. Dziś to międzynarodowe wydarzenie, które co roku odwiedza ponad 20.000 widzów – opisują organizatorzy wydarzenia.

Festiwal jest dla nas przestrzenią eksperymentów i nowych doświadczeń nie tylko w zakresie ekspozycji sztuki, ale i organizacji wydarzeń kulturalnych, dlatego już od kilku lat realizujemy go jako kolektyw złożony z kuratorów, specjalistów od promocji i finansów oraz managerów kultury. Działamy bez szefa, wspólnie podejmujemy decyzje i dzielimy się wiedzą – czytamy dalej.

W opisie wystawy "Archiwum Regresywne" czytamy:

"Autorska wystawa Marcelo Z., podsumowuje najciekawszy dorobek (urobek) i autorską dokumentację fotograficzną. Prace będą częściowo związane z głównym miejscem działania autora, czyli Łodzią, a także Berlinem oraz z postindustrialnymi czasami, gdy eksplodował rozkwit jego działań".

& nbsp;


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe