REKLAMA

Rośnie poparcie dla PiS. Jak sobie radzi opozycja?

Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje znaczącą przewagę nad partiami opozycyjnymi. Które ugrupowanie znalazło się na kolejnym miejscu w sondażu CBOS-u?
Premier Mateusz Morawiecki Rośnie poparcie dla PiS. Jak sobie radzi opozycja?
Premier Mateusz Morawiecki / PAP/Łukasz Gągulski

Jak wskazuje nowe badanie CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej), gdyby wybory odbył się w czerwcu PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) mogłoby liczyć na 35,6 proc. głosów (wzrost o 2,8 p.p), a druga Polska 2050 na 16,1 proc. głosów (spadek o 1 p.p).

Na trzecim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) – 11,3 proc. głosów, czyli wzrost o 0,3 p.p.

 

Kolejne miejsca w sondażu zajęły Konfederacja Wolność i Niepodległość (KORWIN, Ruch Narodowy, Braun) – 5,5 proc. głosów (spadek o 0,6 p.p.) i Lewica (Nowa Lewica, Wiosna, Lewica Razem) – 5,3 proc. głosów (spadek o 0,2 p.p.).

"Zapewne poprawa sytuacji zdrowotnej związanej z pandemią, luzowanie obostrzeń, a również rządowy plan wychodzenia z kryzysu, sprawiły, że w czerwcu obserwujemy niewielką, trzypunktową poprawę notowań rządzącej koalicji. Notowania opozycji zmieniły się nieznacznie" – czytamy w opisie sondażu na Twitterze CBOS-u.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 7 do 17 czerwca 2021 r. na próbie liczącej 1218 osób (w tym: 60,8 proc. metodą CAPI, 26,7 proc. – CATI i 12,6 proc. – CAWI).

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura