REKLAMA

Putin prędko pogratulował nowemu prezydentowi Iranu. Zablokuje otwarcie Teheranu na Zachód?

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował w sobotę Ebrahimowi Raisiemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Iranie - poinformowała rosyjska ambasada w Teheranie. Według pierwszych cząstkowych oficjalnych wyników Raisi uzyskał 62,2 proc. poparcia w piątkowym głosowaniu.
 Putin prędko pogratulował nowemu prezydentowi Iranu. Zablokuje otwarcie Teheranu na Zachód?
/ screenYT/FoxNews

Składając Raisiemu gratulacje Putin wyraził także nadzieję na "dalszy rozwój konstruktywnej współpracy dwustronnej".
Mimo iż Państwowa Komisja Wyborcza w Iranie nie podała jeszcze pełnych wyników wyborów, zwycięstwo Raisiego ogłosił także polityczno-duchowy przywódca tego kraju ajatollah Ali Chamenei, który oficjalnie popierał ultrakonserwatywnego polityka.
"Naród irański zademonstrował podczas wyborów prezydenckich, że po raz kolejny pokonał propagandę najemników medialnych wroga" - powiedział Chamenei.

Według częściowych oficjalnych wyników Raisi wygrał wybory w pierwszej turze, otrzymując 17,8 mln głosów na 28,6 mln oddanych.
60-letni Raisi jest zagorzałym krytykiem Zachodu i podlega amerykańskim sankcjom za łamanie praw człowieka. Szefem irańskiego wymiaru sprawiedliwości został w 2019 roku. W czasie kampanii wyborczej nie przedstawił żadnego szczegółowego programu politycznego ani gospodarczego, ale poparł ożywienie umowy nuklearnej z 2015, co mogłoby zaowocować złagodzeniem amerykańskich sankcji, które bardzo mocno osłabiły irańską gospodarkę.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura