REKLAMA

Niezręczna sytuacja w Sejmie. Terlecki wyszedł z sali

W Sejmie odbyła się dzisiaj uroczystość upamiętniająca byłą posłankę Olgę Krzyżanowską. W trakcie wystąpienia córki polityk, z sali wyszedł wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
 Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (2P), wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (P), wicemarszałek Senatu Marek Pęk (L) i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (2L) podczas uroczystości nadania imienia Olgi Krzyżanowskiej sali nr 412 w bud Niezręczna sytuacja w Sejmie. Terlecki wyszedł z sali
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (2P), wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (P), wicemarszałek Senatu Marek Pęk (L) i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (2L) podczas uroczystości nadania imienia Olgi Krzyżanowskiej sali nr 412 w bud / PAP/Tomasz Gzell

Na podstawie uchwały nr 14 Prezydium Sejmu z 15 czerwca, w celu uczczenia pamięci Olgi Krzyżanowskiej, byłej poseł, wicemarszałek Sejmu oraz senator, jedną z sejmowych sal nazwano jej imieniem – podano na stronie Kancelarii Sejmu.

W uroczystości uczestniczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki i Małgorzata Kidawa-Błońska, a także wicemarszałkowie Senatu Marek Pęk i Bogdan Borusewicz. 

W trakcie uroczystości głos zabrała m.in. córka Olgi Krzyżanowskiej, która wyraziła wdzięczność za upamiętnienie matki, ale także uderzyła w partię rządzącą.

– Cieszymy się z tego upamiętnienia w polskim parlamencie. To dowód i przejaw promieniowania jej osobowości, trwałości jej sposobu pojmowania i praktykowania parlamentaryzmu w Polsce. To świadectwo ciągłości państwa polskiego – stwierdziła Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska.

– Jak państwo wiecie, mama była krytyczna wobec partii rządzącej, rujnowania państwa prawa, odsądzania od czci i wiary przeciwników politycznych, a szczególnie wobec podporządkowania prokuratury bieżącej polityce – mówiła dalej Krzyżanowska-Mierzewska, a w trakcie jej wypowiedzi szef klubu PiS Ryszard Terlecki wyszedł z sali.

 

 

Jak przypomniano na stronie KS, Olga Krzyżanowska urodziła się 10 września 1929 r. w Warszawie. W okresie II wojny światowej była harcerką Szarych szeregów. W 1980 r. wstąpiła do „Solidarności”. Zasiadała w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia. W latach 1989 – 2001 sprawowała mandat poselski pracując m. in. w Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich oraz Komisji Etyki Poselskiej, a także Komisji Spraw Zagranicznych. Reprezentowała Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Była wicemarszałkiem Sejmu X i II kadencji. W 2001 r. wybrana na senatora V kadencji. Odznaczona Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 22 czerwca 2018 r. w Gdańsku.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura