REKLAMA

Gretkowska: Podział tylko na dwie płcie jest passé

"Dość ograniczania nagród aktorskich do męskich i żeńskich" – apeluje „Gazeta Wyborcza” i opisuje wręczenie nagrody aktorskiej "gender".
 Gretkowska: Podział tylko na dwie płcie jest passé

Do kuriozalnego wydarzenia doszło podczas Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

Jak piszą organizatorzy jest to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. "W  Koszalinie debiutowali między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona, czy Dariusz Gajewski" – czytamy.

Tym razem o imprezie zrobiło się jednak głośno nie ze względu na walory kulturalne wydarzenia, ale ze względu na zaskakujący pomysł jury.

Jak bowiem informuje "Gazeta Wyborcza", na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie wręczona została nagroda aktorska gender za rolę niemieszczącą się w tradycyjnym podziale. Otrzymał ją Mikołaj Matczak za kreację w filmie "Ostatni komers".

 

– To nie jest żadna rewolucja, to jest po prostu dostrzeżenie bezdyskusyjnego faktu, że świat otwiera się coraz bardziej i dziś podział tylko na dwie płcie jest zdecydowanie passé – tłumaczyła wręczająca nagrodę Manuela Gretkowska.

 – Oglądając festiwalowe filmy, zauważyliśmy w gronie jurorek i jurorów, że sfera gender jest w nich bardzo mocno obecna. Nic dziwnego – te filmy tworzą młodzi ludzie, w ich postrzeganiu świata istnienie tej sfery jest oczywiste – stwierdziła pisarka. 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura