BBC News: Pratasiewicz i Sapiega przeniesieni do aresztu domowego

Jak podaje serwis BBC News białoruski opozycjonista Raman Pratasiewicz i jego partnerka Sofia Sapiega zostali przeniesienie z aresztu do aresztu domowego.
Białoruski opozycjonista Raman Pratasiewicz BBC News: Pratasiewicz i Sapiega przeniesieni do aresztu domowego
Białoruski opozycjonista Raman Pratasiewicz / PAP/EPA/STRINGER

Informacje podane przez serwis BBC News pochodzą od krewnych Sapiegi, który twierdzą, że kobieta znajduje się obecnie sama w mieszkaniu w Mińsku. Rodzice partnerki Pratasiewicza poinformowali stację, że kobieta przebywa w areszcie domowym prawdopodobnie od dwóch albo trzech dni.

Ojciec kobiety stwierdził, że przeniesienie Sapiego do aresztu domowego to dla nich szok i nie zostali o tym uprzedzeni.

Również ojciec Pratasiewicza potwierdził, że opozycjonista trafił do aresztu domowego.

Z informacji BBC News wynika, że Pratasiewicz i jego partnerka nadal są jednak pod kontrolą białoruskich służb.

Przymusowe lądowanie i aresztowanie opozycjonisty

23 maja samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”, oraz jego partnerkę Sofiję Sapiegę. Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem samolot dotarł do Wilna.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”.

23-letnia Sapiega jest obywatelką Rosji, ale posiada prawo pobytu na Białorusi. Studiuje w Wilnie.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe