REKLAMA

Watykan karze dwóch biskupów z Polski

Decyzje Stolicy Apostolskiej dotyczą bp. Stefana Regmunta i bp. Stanisława Napierały.
Bazylika św. Piotra w Watykanie Watykan karze dwóch biskupów z Polski
Bazylika św. Piotra w Watykanie / user:Flicka - Praca własna/C BY-SA 3.0

W przekazanym w piątek przez Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka PAP komunikacie poinformowano że "Stolica Apostolska działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka >>Vos estis lux mundi<< – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej".

Decyzje w sprawie bp. Regmunta

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Stefana Regmunta decyzję "zakazu uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej" –  wskazano w komunikacie.

Otrzymał on także "zakaz udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski" oraz "nakaz finansowego uczestnictwa – z prywatnych środków – w wydatkach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich". 

Sprawa bp Napierały

W związku z postępowaniem dot. zaniedbań bp. Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych wobec osób małoletnich Stolica Apostolska również poleciła zasugerować biskupowi nieobecność na publicznych celebracjach oraz wpłacenie środków na Fundację Św. Józefa – poinformowało biuro prasowe KEP.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym w piątek PAP, "działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka >>Vos estis lux mundi<<, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji kaliskiej".

Autorzy komunikatu zaznaczyli, że po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała, że "tylko w jednym z wyżej wymienionych przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania".

"W związku z powyższym Stolica Apostolska poleciła zasugerować biskupowi Stanisławowi Napierale wpłacenie, według uznania – z prywatnych środków – odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa oraz nieobecność na publicznych celebracjach lub wydarzeniach" - poinformowali autorzy komunikatu. (PAP)

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura