REKLAMA

Die Welt: "Koniec uprzejmości – Merkel straciła cierpliwość do Polski"

Jak pisze Filip Fritz w dzienniku "Die Welt", chociaż gospodarcze relacje na linii Berlin-Warszawa mają się dobrze to kontakty polityczne "znajdują się w impasie".
Kanclerz Niemiec Angela Merkel Die Welt:
Kanclerz Niemiec Angela Merkel / Flickr.com/Maxence/(CC BY 2.0)

Jak się okazuje, całe lata usiłowania wpłynięcia na politykę wewnętrzną Polski, czy całe lata obrażania polskich polityków przez niemieckie media, to było nic. Jak donosi Die Welt, teraz dopiero "Merkel straciła cierpliwość do Polski"

- Polska, dotychczas jeden z centralnych partnerów Niemiec w UE, popadła w niełaskę u władz w Berlinie. Najważniejsze konsultacje międzyrządowe spadły w tym roku z agendy – prawdopodobnie na polecenie pani kanclerz. Nadszarpnięte relacje mają daleko idące następstwa 

(...)

Ta sytuacja jest dowodem na załamanie w relacjach niemiecko-polskich

(...)

Wydaje się, że Niemcy spisały Polskę jako europejskiego partnera na straty

pisze na łamach dziennika warszawski korespondent „Die Welt” Philipp Fritz.

Ochłodzenie relacji przypada w 30. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Jak twierdził dziennikarz "Die Welt" oznaką sporów na linii Polska-Niemcy, jest wizyta prezydenta Franka Waltera Steinmeiera w Warszawie, zamiast zaproszenia premiera Mateusza Morawieckiego do Berlina.

Korespondent dziennika podkreśla jednocześnie, że stosunku gospodarcze pomiędzy państwami są bardzo dobre, ale „jeśli chodzi o politykę, obie strony nie mają sobie najwidoczniej wiele do powiedzenia”.

Według Fritza powodem tego impasu są spory na linii UE-Polska ws. praworządności oraz stosunek władzy do środowisk LGBT.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura