REKLAMA

Wybrano prezesa Porozumienia. Co na to Adam Bielan?

Wicepremier Jarosław Gowin został dzisiaj wybrany prezesem Porozumienia na na kolejną kadencję
Lider Porozumienia Jarosław Gowin Wybrano prezesa Porozumienia. Co na to Adam Bielan?
Lider Porozumienia Jarosław Gowin / PAP/Wojciech Olkuśnik

W niedzielę odbywa się kongres wyborczy Porozumienia, podczas którego wybierane są nowe władze partii. 
Jarosław Gowin był jedynym kandydatem na stanowisko prezesa partii. Wśród obecnych na kongresie 300 delegatów wydano 229 kart do głosowania.

Kandydaturę Gowina poparło 289 delegatów, przeciwko było 3, a od głosu wstrzymało się 4.

 

 

"Polska potrzebuje partii centroprawicowej"

W swoim wystąpieniu przed głosowaniem, Gowin dziękował działaczom za obecność oraz za współpracę w ciągu ostatnich czterech lat.

– Jestem głęboko przekonany, że Polska potrzebuje partii centroprawicowej, prawdziwie patriotycznej, a zarazem partii konsekwentnie progospodarczej, prosamorządowej i proeuropejskiej. Partii, dla której służba Polakom i państwu jest nieporównanie ważniejsza, niż jakiekolwiek indywidualne interesy jednostek – tłumaczył polityk.

– Polska potrzebuje zjednoczenia, Polska potrzebuje wspólnoty, a nie folwarku politycznego. Potrzebuje jedności, poświęcenia a nie kumoterstwa. Potrzebuje wspólnoty, mądrości i odwagi. Naszego poświecenia, naszej mądrości, naszej odwagi. Potrzebuje odpowiedzialności za obecne i przyszłe pokolenia i taką wspólnotę wartości i wspólnotę ludzi, którzy konsekwentnie stoją za tymi wartościami widzę na tej sali. Jestem dumny, że mogę być liderem takiej partii – mówił dalej Gowin.

Konflikt w Porozumieniu

W Porozumieniu od kilku miesięcy trwa spór dotyczący kierownictwa ugrupowania. Europoseł PiS (do niedawna polityk Porozumienia) Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek lidera partii Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii. 

Ostatecznie próby przejęcia władzy w partii przez Bielana zakończyły się niepowodzeniem i politycy związani z tym politykiem poinformowali o utworzeniu nowego ugrupowania – Partii Republikańskiej.

Dotychczas Bielan nie skomentował wyboru nowego prezesa Porozumienia.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura