REKLAMA

Co z wyborem RPO? "Możliwe, że tym razem PiS kandydata nie zgłosi"

Zobaczymy czy przeczekamy jeszcze tę turę czy zgłosimy już teraz kandydata – mówił o wyborze RPO wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki .
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Co z wyborem RPO?
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. / PAP/Tomasz Gzell

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki został zapytany przez dziennikarkę Radia ZET o wyznaczenie kolejnego kandydata na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Mamy nawet dwóch kandydatów, spoza Sejmu. Zobaczymy czy przeczekamy jeszcze tę turę czy zgłosimy już teraz – odpowiedział Terlecki. „Możliwe, że tym razem PiS kandydata nie zgłosi” – podaje Radio ZET.

 

 

Dwa tygodnie temu Senat nie wyraził  zgody na powołanie senator niezależnej Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą zagłosowało 45 senatorów, 51 było przeciw, 3 senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz piąty.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła 5-letnia kadencja Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura