[WIDEO] "Musi dla tych ludzi znaleźć rozsądną alternatywę". Prezydent Duda powołał nową Radę

- Doskonale wiem, że dzisiaj mamy większość naszej energetyki opartej na węglu. Dzisiaj doskonale wiem, że to są tysiące, setki tysięcy ludzi, którzy są zatrudnieni w przemyśle kopalnianym i wokół niego. Musi dla tych ludzi znaleźć rozsądną alternatywę - powiedział prezydent Duda podczas uroczystości powołania Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych.
Andrzej Duda [WIDEO]
Andrzej Duda / PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent RP powołał dziś Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych.

- Ta rada ds. środowiska, energii i zasobów naturalnych z uwagi na swoją tematykę, na najbliższe lata współpracy ze mną, z nami, również z moimi współpracownikami z Kancelarii Prezydenta, powiedziałbym, że jej prace mają dla Rzeczypospolitej znaczenie kluczowe, dlatego, ze to jest to ciało eksperckie, w którym będą omawiane sprawy związane z transformacją energetyczną naszego kraju, która jak wiemy, staje się faktem, a przede wszystkim jest dzisiaj naszym bardzo poważnym międzynarodowym zobowiązaniem. Jest celem, który został wyznaczony, który sobie postawiliśmy i który chcemy, żeby został zrealizowany. Jest zaplanowana strategia energetyczna kraju, na najbliższe dziesięciolecia. Strategia energetyczna, w ramach której mamy pozyskać zupełnie nowe źródło energii, jakim jest energia nuklearna, energia atomowa. Więc planowana budowa elektrowni atomowych, to po pierwsze.  Po drugie ogromnie znaczący wzrost udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w polskim miksie energetycznym poprzez instalacje, z których będzie możliwość pozyskiwania energii solarnej, czyli fotowoltaika, ale także, a może przede wszystkim farmy wiatrowe.

- mówił prezydent Duda.

- Doskonale wiem, że dzisiaj mamy większość naszej energetyki opartej na węglu. Dzisiaj doskonale wiem, że to są tysiące, setki tysięcy ludzi, którzy są zatrudnieni w przemyśle kopalnianym i wokół niego. Musi dla tych ludzi znaleźć rozsądną alternatywę. Just transition, do którego ja jestem przywiązany, absolutnie wszystkimi kończynami, jest elementem tej polityki absolutnie nieodrywalnym od niej w moim poczuciu i wszędzie gdzie jestem zawsze to powtarzam, że przyjęliśmy w Katowicach, obok Katowice Rulebook w 2018 roku, w grudniu w czasie COP 24, także i zasadę just transition, sprawiedliwej transformacji i ta transformacja musi przebiegać, żeby człowiek został uczciwie w tym wszystkim potraktowany.

- wskazywał Prezydent RP.

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe