REKLAMA

Uderzają w firmę Trumpa. Prokuratorzy chcą by dyrektor finansowy zeznawał przeciwko ex-prezydentowi

W sądzie w Nowym Jorku w czwartek zostaną przedstawione zarzuty karne wobec firmy Trump Organization. Według mediów dotyczą przestępstw podatkowych i zostaną odczytane dyrektorowi finansowemu firmy Allenowi Weisselbergowi, który już zapowiedział, że się do nich nie przyzna.
 Uderzają w firmę Trumpa. Prokuratorzy chcą by dyrektor finansowy zeznawał przeciwko ex-prezydentowi
/ screenYT/WhiteHouse

Nic nie wskazuje na to, by na tym etapie postępowania zarzuty przedstawiono byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi z Partii Republikańskiej - pisze agencja AP. Dodaje, że zarzuty przeciwko firmie noszącej nazwisko Trumpa budzą pytania o wiedzę byłego prezydenta o działaniach, które według prokuratury były nielegalne. Oskarżenie Trump Organization może wpłynąć na relacje firmy z bankami i partnerami biznesowymi oraz skomplikować polityczną przyszłość Trumpa, który rozważa ponowne kandydowanie w wyborach prezydenckich w 2024 r. - komentuje Agencja Reutera.

Trwające od dwóch lat śledztwo w sprawie Trump Organization prowadzi wspólnie prokurator okręgowy Manhattanu Cyrus Vance i prokurator generalna stanu Nowy Jork Letitia James, oboje z nich są Demokratami. Zarzuty najprawdopodobniej dotyczą dodatków i bonusów dla kierownictwa firmy (takich jak opłacane przez Trump Organization mieszkania czy samochody) i nieodprowadzania od nich podatków - informują agencje.

"Pan Weisselberg nie zamierza przyznać się do winy i będzie walczyć z tymi zarzutami przed sądem" - ogłosili prawnicy Weisselberga, który dla rodziny Trumpa pracuje od 48 lat. Sama firma wydała oświadczenie, w którym określiła śledztwo jako motywowane politycznie i mające "zranić byłego prezydenta". "To nie sprawiedliwość, to polityka" - przekazała Trump Organization, podkreślając, że oskarżenia, które wysuwają nowojorscy prokuratorzy nie skończyłyby się postawieniem zarzutów, gdyby sprawę prowadziła jakakolwiek inna prokuratura okręgowa w USA lub federalny urząd podatkowy.

Oskarżenie Weisselbergera da prokuratorom szansę wywarcia na niego nacisku i skłonienia go do współpracy i ujawnienia śledczym szczegółów operacji biznesowych Trumpa - zauważa AP. Trump Organization zarządza setkami należących do Donalda Trump biznesów, w tym hoteli, pól golfowych, przedsiębiorstw związanych z mediami, marketingiem i nieruchomościami. Od czasu gdy Trump w 2017 r. został prezydentem USA codziennym zarządzaniem firmą zajmują się jego synowie: Donald Jr. i Eric.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura