REKLAMA

"Aksamitnego przejęcia władzy nie będzie". Media o napięciach w PO

Po czwartkowym spotkaniu liderów PO – Donalda Tuska, Borysa Budki i Rafała Trzaskowskie – media rozpisują się o walce o przywództwo w partii.
Był premier Donald Tusk
Był premier Donald Tusk / fot. Flickr/ EU2017EE Estonian Presidency/ CC BY 2.0

W czwartek wieczorem odbyło się spotkanie ustępującego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borysa Budki z politykami, którzy prawdopodobnie w sobotę powalczą o przywództwo w partii –  Donaldem Tuskiem i Rafałem Trzaskowskim.

Zakończyło się spotkanie Borysa Budki, Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska. Nie doszło do porozumienia. Rozmowy mają być kontynuowane w piątek” – poinformował przed północą dziennikarz Wirtualnej Polski.

Spór o władzę

Jak tymczasem piszą w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" Michał Kolanko i Zuzanna Dąbrowska, "aksamitnego przejęcia władzy" przez Tuska nie będzie. "Czeka go konfrontacja o przywództwo z głównym rywalem – Rafałem Trzaskowskim" – relacjonują dziennikarze.

„Donald Tusk chce ponownie grać rolę na krajowej scenie. Ma to zostać ogłoszone w sobotę, podczas posiedzenia Rady Krajowej PO. Ale na tym pewniki się kończą. Bo obwołany nadzieją partii Rafał Trzaskowski wprost zadeklarował, że jest >>gotów wziąć odpowiedzialność za Platformę Obywatelską<<” – czytamy na łamach „Rz”.

Jak piszą dalej Kolanko i Dąbrowska "najczęściej powtarzającym się obecnie scenariuszem" jest ustanowienie byłego premiera p.o. wiceprzewodniczącego Platformy – aby jednak zrealizować ten plan, zrezygnować musi któryś z obecnych wiceprzewodniczących partii. Z informacji "Rz" wynika, że byłaby to Ewa Kopacz. Wówczas, po rezygnacji Budki z pozycji lidera, Tusk zostałby p.o. szefa PO jako najstarszy przewodniczący.

Gazeta pisze także o dwóch możliwych scenariuszach działań Tusk – zaproszeniu liderów PSL (Władysława Kosiniaka-Kamysza) i Polski 2050 (Szymona Hołowni) do rozmów o utworzeniu wspólnego bloku opozycji oraz objeździe po Polsce, jeszcze przed oczekiwaną na jesienie czwartą falą epidemii.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura