REKLAMA

Była działaczka PO: Robią z Polaków idiotów? Applebaum się kompromituje

- Procedowanie ustawy anty-TVN to może być kluczowy moment nie tylko w relacjach polsko-amerykańskich, ale też kluczowy moment dla tego, czy Polska nadal będzie częścią Zachodu, NATO, Unii Europejskiej - mówiła w TVN24 Anne Applebaum, żona Radosława Sikorskiego.
Anne Applebaum Była działaczka PO: Robią z Polaków idiotów? Applebaum się kompromituje
Anne Applebaum / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Hb19821970

Anne Applebaum jest amerykańską dziennikarką pozostającą w ostrej opozycji zarówno do polskiego rządu, jak i do środowiska byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Do sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o KRRiTV i już zdążył wywołać kontrowersje, żeby nie powiedzieć histerię "wiodących mediów".

„Projekt ustawy ma na celu doprecyzowanie regulacji umożliwiających efektywne przeciwdziałanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji możliwości przejęcia kontroli nad nadawcami rtv przez dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Ponadto wskazania wymaga, że brak precyzyjnych regulacji może powodować dyskryminacyjne traktowanie polskich koncesjonariuszy, w stosunku do koncesjonariuszy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w zakresie nakładanych ograniczeń inwestycyjnych” – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Według ustawy o radiofonii i telewizji z 1992 roku koncesja może być wydana osobie lub firmie z Polski lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obecny właściciel TVN, koncern Discovery zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii, w przyszłym roku ma dojść do fuzji z Warner Media

- Koncesję cofa się, jeżeli: nastąpi przejęcie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę

- mówi ustawa o radiofonii i telewizji.

- Koncesja dla spółki z udziałem osób zagranicznych może być udzielona, jeżeli: udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, a w przypadku prostej spółki akcyjnej - w ogólnej liczbie akcji tej spółki, nie przekracza 49%

Czyli już teraz w ustawie o KRRiTV istnieją zapisy ograniczające udział kapitału zagranicznego, ale z racji braku precyzji są obchodzone. Teraz ma być doprecyzowane i to właśnie budzi histerię "wiodących mediów".

Podobne rozwiązania istnieją we Francji czy w Hiszpanii.

- I kto by się spodziewał, że tvn24 to jest wartość większa niż NATO i UE. Oni z Polaków robią idiotów? A. Applebaum kompromituje się. Podobno jej język polski, po latach pobytu w Polsce, jest na bardzo niskim poziomie. Może nie wszystko rozumie z tego, co się w Polsce dzieje?

- pisze Aleksandra Wasielwska, była działaczka zachodnipomorskiej PO, która zostałą wyrzucona z partii za krytykę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura