REKLAMA

Nadchodzą wojny buldogów w PO? "Relacje Tuska ze Schetyną są złe (...) z Trzaskowskim - napięte"

Relacja Grzegorza Schetyny z Donaldem Tuskiem są złe, myślę, że Schetyna boi się konsekwencji powrotu Tuska, tego, że jesienią na Dolnym Śląsku wystartuje przeciwko niemu jakiś kandydat z poparciem Tuska i wygra - podkreślił poseł Jacek Protasiewicz (KP-PSL).
 Nadchodzą wojny buldogów w PO?
/ Flickr/Nikolay Doychinov (EU2018BG)/CC BY 2.0

Protasiewicz pytany przez PAP, jak ocenia powrót Donalda Tuska do polskiej polityki i przejęcie przez niego przewodnictwa w PO powiedział, że ocenia ten powrót bardzo pozytywnie. "Uważam, że po pierwsze przywraca on powagę Platformie Obywatelskiej, która od czasu szefostwa Grzegorza Schetyny tę powagę i tę pozycję, którą miała, trwoniła na jakieś niezrozumiałe gierki i nieprzemyślane projekty" - powiedział poseł KP-PSL.

Dodał, iż liczy na to, że powrót Tuska do roli szefa PO pozwoli zbudować partnerskie porozumienie w ramach opozycji, "którego za czasów Schetyny i niestety Borysa Budki brakowało".

Pytany o relacje Tuska z byłymi szefami PO: Borysem Budką i Grzegorzem Schetyną oraz prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim, poseł KP-PSL odpowiedział: "Na tyle, na ile wiem, to z Borysem Budką one są pozytywne, ze względu na decyzję samego Budki, żeby nie przeszkadzać w tym powrocie". "Z Rafałem Trzaskowskim relacje są napięte ze względu na to, że Trzaskowski publicznie się temu powrotowi sprzeciwiał i zapowiadał nawet swój start w konkurencji do Tuska na funkcję szefa Platformy" - ocenił Protasiewicz.

"Jeśli chodzi o Grzegorza Schetynę, to uważam, że te relacje są złe. Po pierwsze ze względu na przeszłość, ale też i na to, że jak to mówią +ciągnie wilka do lasu+ i Schetyna zaczął przedstawiać się już kilka tygodni temu - tu w parlamencie - jako pomysłodawca i twórca powrotu Tuska do polskiej polityki" - zaznaczył Protasiewicz.

Co - według niego - "jest powrotem do najgorszych praktyk z czasów, kiedy Tusk był przewodniczącym PO, a Schetyna był najpierw sekretarzem generalnym, a później pierwszym wiceprzewodniczącym PO". "Czyli jakby tworzenia nieprawdziwych, ale faktów medialnych, które w konsekwencji prowadziły do obniżenia autorytetu samego Donalda Tuska i oczywiście podbudowania medialnego wizerunku Grzegorza Schetyny" - podkreślił Protasiewicz.

"Te praktyki powróciły ponownie. I wiem, że wywołały irytację przynajmniej w gronie współpracowników Donalda Tuska, ale rozumiem, że również i jego samego" - dodał poseł KP-PSL.

Jego zdaniem, Schetyna boi się konsekwencji powrotu Tuska. "Boi się, że jesienią na Dolnym Śląsku wystartuje przeciwko niemu jakiś kandydat z poparciem Tuska i wygra. Słyszę, że już żąda od dotychczasowych współpracowników deklaracji, czy bardziej kochają mamusię, czy tatusia. W tym kontekście Schetyna jest mamusią, a Tusk - oczywiście tatusiem" - powiedział Protasiewicz.

Na pytanie, jak ocenia możliwość wystawienia wspólnych list opozycji na przyszłe wybory, Protasiewicz odparł: "Uważam, że na 55 proc. do 45 proc. takie listy opozycji powstaną". "Czy całej opozycji, czyli włącznie z Lewicą, tego nie wiem. Uważam, że na takie wspólne listy część Lewicy, zwłaszcza spod znaku partii Razem się nie zgodzi. Nie będzie chciała w nich uczestniczyć" - stwierdził Protasiewicz.

W ubiegłą sobotę były szef Rady Europejskiej i obecny szef Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Donald Tusk ponownie został liderem Platformy Obywatelskiej. Podczas posiedzenia Rady Krajowej PO Borys Budka zrezygnował z funkcji szefa partii, a w wyniku dalszych zmian obowiązki przewodniczącego partii przejął Tusk. (PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura