REKLAMA

M. Ossowski, red. nacz. "TS": Efektem rządów Donalda Tuska jest całe pokolenie oszukanych ludzi

Mijające lata, odkąd Platforma Obywatelska pozostaje opozycji, okazały się dla tej partii jałowe. Nie narodziły się nowe idee, nie okazały talenty przyszłych liderów – nic więc dziwnego, że wielką radość w tym obozie wywołał powrót Donalda Tuska. Tusk wraca do Platformy znajdującej się w powolnej agonii, walczącej o przetrwanie, a lata 2007-2014 wydają się jej członkom prawdziwym „złotym wiekiem”. A jaki to był czas dla nas, ludzi „Solidarności”, ludzi cechujących się wrażliwością społeczną?
 M. Ossowski, red. nacz.
/ Fot. Marcin Żegliński

Skrajnie złe i nic nie wskazuje na to, że potencjalny powrót do krajowych władz Tuska i jego formacji miałby być inny. Tu papierkiem lakmusowym może być ocena tego, jaką strategię w obliczu walki z kryzysem przyjęły rządy Zjednoczonej Prawicy, a jaką rządy PO-PSL, bo w ostatnim roku upadł argument zwolenników PO mówiący o tym, że PiS-owi szczęśliwie udaje się rządzić w okresie prosperity. Warto więc przypomnieć, że ekipa Donalda Tuska kosztami kryzysu finansowego roku 2008 obciążyła głównie pracowników. Jak powiedział w Polskim Radio 24 Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”,  „w tym czasie niszczono rynek pracy, całe pokolenie młodych pracowników zostało pozbawionych chociażby składek emerytalnych; to prace na umowy śmieciowe, umowy-zlecenia, fałszywe samozatrudnienie, zniszczenie dialogu, czyli komisji trójstronnej”. Dziś często merytorycznie krytykujemy rządy Zjednoczonej Prawicy, bo taka jest w pewien sposób rola dużej centrali związkowej i należących do niej mediów, ale trudno nie zauważyć, że rząd Mateusza Morawieckiego zastosował inną taktykę walki z kryzysem wywołanym pandemią, co owocuje szybkim powrotem gospodarki na „przedcovidowe” tory.

Efektem rządów Donalda Tuska jest całe pokolenie oszukanych ludzi, co przejawia się m.in. w dewastacji systemu emerytalnego. W tym miejscu warto przypomnieć, że w ciągu ostatniej dekady w Polsce błyskawicznie przybywa emerytur wypłacanych w kwotach niższych niż minimalne świadczenie emerytalne. W 2011 r. wypłacono 23,9 tys. takich świadczeń, co stanowiło 4,2 proc. w ogólnej liczbie wypłaconych emerytur. W 2020 r. było to już 310,1 tys. tego typu świadczeń i 9,6 proc. ogółu emerytur, co oznacza blisko trzynastokrotny wzrost. To właśnie efekt dewastacji rynku pracy przez rządu PO-PSL, a zupełnie na marginesie najlepszym lekarstwem na te problemy wydają się emerytury stażowe.

W tej wyliczance nie można pominąć takich osiągnięć PO jak podniesienie wieku emerytalnego, wolnej dynamiki podnoszenia płacy minimalnej, odmowy wprowadzenia wolnych od handlu niedziel, strzelania do protestujących górników i wielu innych aspołecznych działań. Czy można wierzyć, że Tusk przez te lata się zmienił? Obserwując bezczelne kłamstwa dotyczące chociażby programu „Rodzina 500+”, śmiem w to wątpić.

 

 


Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura