REKLAMA

Paradne! Rozmowy talibów w Moskwie. „Prosiliśmy władze rosyjskie o…”

Talibowie, którzy zostali przez władze Rosji uznani za organizację terrorystyczną, omawiają ze stroną rosyjską kwestię anulowania sankcji, nałożonych na nich przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - podał w poniedziałek dziennik "Kommiersant".
 Paradne! Rozmowy talibów w Moskwie. „Prosiliśmy władze rosyjskie o…”
/ screenYT/FoxNews

"Prosiliśmy władze rosyjskie o wykreślenie (nas) z listy objętych sankcjami RB ONZ" - powiedział "Kommiersantowi" przedstawiciel biura politycznego talibów w Katarze, Suhail Szahin. Wypowiadał się on po rozmowach talibów w Moskwie z dyplomatami rosyjskimi.
Czteroosobowa delegacja talibów przybyła na konsultacje do Moskwy 8 lipca i spędziła tam dwa dni. Rozmawiała ze specjalnym przedstawicielem prezydenta Rosji ds. Afganistanu Zamirem Kabułowem. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow tłumaczył potem, że rozmowy z talibami są konieczne ze względu na sytuację na granicy afgańsko-tadżyckiej. MSZ Rosji zdementowało pogłoski, że spotkał się z talibami szef tego ministerstwa Siergiej Ławrow.

Po rozmowach Kabułow zapewniał, że nie ma obecnie warunków do zniesienia międzynarodowych sankcji wobec talibów. Tłumaczył, że taka procedura może zostać wszczęta dopiero wtedy, gdy rozpoczną się skuteczne negocjacje między wszystkimi stronami konfliktu w Afganistanie. W 2020 roku Kabułow mówił, że jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjmie rezolucję o cofnięciu restrykcji międzynarodowych wobec talibów, Rosja dostosuje się do tej decyzji.

Moskwa uznała niegdyś talibów za organizację terrorystyczną i ruch ten jest zabroniony na terytorium Rosji. Niemniej już przed kilku laty odbyły się w Rosji konsultacje z ich udziałem.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura