Nominacje w Kancelarii Prezydenta RP. Powołano dwóch nowych Sekretarzy Stanu

Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w swej kancelarii: odwołał Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa Biura Polityki Międzynarodowej i powołał na to stanowisko Jakuba Kumocha; Bogna Janke została sekretarzem stanu w KPRP, będzie odpowiedzialna za dialog społeczny.
 Nominacje w Kancelarii Prezydenta RP. Powołano dwóch nowych Sekretarzy Stanu
/ Jakub Szymczuk - KPRP

Krzysztof Szczerski - który obejmie funkcję ambasadora, stałego przedstawiciela RP przy ONZ - został odznaczony podczas uroczystości Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej oraz osiągnięcia w pracy naukowej".

"Dziś jest szczególny dzień – rocznica oficjalnego ogłoszenia wyników wyborów, więc oficjalnej wiadomości, że będę sprawował urząd prezydenta RP przez drugą kadencją, że podejmujemy kolejne wyzwanie, ale przede wszystkim będziemy kontynuowali to, co zostało zrobione" - mówił Andrzej Duda.

Dokonując zmian w swej kancelarii prezydent podkreślił, że odnosi ona sukcesy, czego dowodzi według niego m.in. wygrana w ubiegłorocznych wyborach. "A wszyscy wiemy, że funkcjonujemy na co dzień w niełatwych warunkach, w niełatwym otoczeniu politycznym, w niełatwym otoczeniu medialnym, bywa, że i w niełatwym otoczeniu międzynarodowym" - mówił prezydent.

"Zawsze powtarzam, że w przestrzeni międzynarodowej nie ma pustych miejsc, wszystkie miejsca od stuleci są zajęte. I jeżeli ktoś chce się posunąć do przodu i poszerzyć swoją pozycję, to zawsze się to odbywa kosztem innych, nie są z tego zadowoleni i są gotowi wytoczyć najpotężniejsze działa, żeby bronić swojej pozycji, swoich stref wpływu, swoich interesów. Jest to twarda walka, w której bardzo często łokcie są do krwi otarte" - dodał.

Prezydent podziękował Szczerskiemu, który - jak mówił - był z nim w kancelarii od pierwszego dnia po wyborze na prezydenta RP. "To miało dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ pan minister był i jest najlepszym specjalistą od spraw międzynarodowych, z jakim kiedykolwiek spotkałem się w swoim najbliższym otoczeniu" - oświadczył Andrzej Duda.

"Może pan śmiało podpisać się jako współautor pod każdym sukcesem międzynarodowym, który przez te sześć lat tutaj, w Kancelarii Prezydenta nastąpił, a było ich bardzo wiele" - powiedział prezydent, podkreślając, że jest przekonany, że polskie interesy, które Szczerski będzie reprezentował jako stały przedstawiciel RP przy ONZ, będą tam dobrze prowadzone.

Mówiąc o nowych ministrach w KPRP Andrzej Duda oświadczył, że zaimponowała mu wiedza, dynamika w działaniu i determinacja Jakuba Kumocha, który zastąpi Szczerskiego na stanowisku szefa Biura Polityki Międzynarodowej. Wskazywał też na fakt, iż relacje z Turcją znalazły się na tak wysokim poziomie jest zasługą działalności ambasadorskiej Kumocha.

Według prezydenta, Kumoch jest "doskonałym znawcą dyplomacji, polityki międzynarodowej i realiów politycznych". "Wierzę, że te rozliczne talenty, które pan minister ma, będą mogły być tutaj dobrze spożytkowane dla Rzeczypospolitej" - dodał.

Prezydent zapowiedział, że Bogna Janke będzie odpowiedzialna w jego Kancelarii za dialog społeczny - będzie pełniła merytoryczny nadzór nad Biurem Dialogu i Korespondencji.

"Znamy się od dobrych kilku lat i muszę powiedzieć, że (Bogna Janke) zawsze robiła na mnie ogromne wrażenie jako osoba, jako kobieta, takim niezwykłym ciepłem, spokojnym podejściem, umiejętnością słuchania drugiego człowieka i takim zainteresowaniem, które okazuje drugiemu człowiekowi, co jest rzadkie, co wymaga osobistych predyspozycji i osobistego talentu. Pani minister ten talent ma" - powiedział Andrzej Duda.

W mediach społecznościowych Kancelarii Prezydenta udostępniono krótkie nagrania-wizytówki nowo powołanych ministrów.

"Do przedwczoraj byłem ambasadorem w Turcji, a wcześniej w Szwajcarii i Liechtensteinie. Dzisiaj prezydent RP powierzył mi obowiązki sekretarza stanu i szefa Biura Polityki Międzynarodowej (...). Po dziewięciu latach wracam do Polski i jest to dla mnie olbrzymi zaszczyt, że mogę dołożyć swoje okrążenie w tej wielkiej sztafecie budowania pozycji międzynarodowej Polski" - powiedział Kumoch.

Wskazywał, że każde państwo, każdego dnia walczy o to, by było jak najsilniejsze, jak najbardziej poważane, a jego interesy były w jak najlepszym stopniu chronione. "Polska jest jednym z tych państw. Polska walczy o swoją pozycję, jak każde inne państwo na świecie. Jeżeli ja mogę w jakikolwiek sposób tę walkę wesprzeć, to będzie to dla mnie ukoronowanie całej mojej dotychczasowej kariery dyplomatycznej" - oświadczył nowy szef BPM.

Bogna Janke zapewniła, że Pałac Prezydencki jest otwarty na spotkania. "Pan prezydent Andrzej Duda obiecał to w swoich kampaniach wyborczych i teraz chce ten element jeszcze wzmocnić. Zaproponował mi, abym w jego imieniu zaprosiła państwa do rozmowy" - oświadczyła Janke.

"Rozmowa jest potrzebna. Porozmawiajmy więc o ważnych sprawach - ważnych dla naszego państwa, jak i tych codziennych, ważnych dla nas. Porozmawiajmy o tym, jaką Polskę chcielibyśmy mieć za 10, 20, 30 lat. Zapraszam państwa do rozmowy" - powiedziała.

We wtorek Igor Janke, mąż Bogny Janke i jeden z partnerów R4S - spółki zajmującej się usługami z zakresu public relations założonej przez byłego posła i rzecznika PiS Adama Hofmana - poinformował, że w związku z nominacją żony kończy działalność w branży PR.

"Komunikat osobisty. Kończę działalność w branży PR/PA. Moja żona obejmuje funkcję publiczną i uznałem, że dla czystości zasad tak będzie lepiej. Dziękuję koleżankom i kolegom zR4S Consulting za ponad 2,5-roczne arcyciekawe doświadczenie. Nie zwalniajcie tempa! Ja udaje się w innym kierunku. Teraz porządkowane spraw i wakacje. We wrześniu rozpoczynam nowy, ciekawy i mam nadzieję pożyteczny projekt. Czeka mnie kolejna rewolucja w życiu zawodowym" - napisał na Twitterze.

Jakub Kumoch w latach 2016-2020 pełnił funkcję ambasadora RP w Szwajcarii i Liechtensteinie, przyczynił się m.in. do nagłośnienia pracy grupy Aleksandra Ładosia i faktu masowego ratowania przez polską dyplomację Żydów z Zagłady.

Wcześniej pracował jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, był też współpracownikiem Instytutu Sobieskiego. Kumoch był również korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Rosji, a później m.in. zastępcą szefa działu zagranicznego i szefem działu krajowego gazety "Dziennik". Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizą procesów wyborczych; brał udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE. Od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Kumoch z wykształcenia jest orientalistą i politologiem - ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mówi biegle w języku: tureckim, angielskim, francuskim, chorwackim, hiszpańskim, rosyjskim, niemieckim i włoskim. Posługuje się również m.in. językiem ukraińskim i arabskim.

Bogna Janke od 1998 r. pracowała jako dziennikarka i reporterka, m.in. w Polskiej Agencji Prasowej i TVN24. Jako przedsiębiorca wydawała własne media – lokalny tygodnik "Gazeta Południa" ukazujący się na terenie powiatu piaseczyńskiego, a od 2006 do 2021 r. ogólnopolski portal blogowy SALON24.

Była wolontariuszką Fundacji Świętego Mikołaja w projekcie "Mama w pracy", a następnie fundatorką i prezesem Fundacji Warszawskie Szpitale Polowe, której celem było stworzenie ekspozycji upamiętniającej szpitale polowe z Powstania Warszawskiego. Stworzyła serwis internetowy www.szpitale1944.pl.

Janke ukończyła filologię germańską na Uniwersytecie Warszawskim, jest absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Neofilologii UW. (PAP)

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje ceniony polski reżyser z ostatniej chwili
Nie żyje ceniony polski reżyser

Media obiegła informacja o śmierci cenionego polskiego reżysera i scenarzysty. Andrzej Szczygieł odszedł 17 kwietnia 2024 roku w wieku 88 lat.

Dramat w Neapolu. 30 osób zostało rannych z ostatniej chwili
Dramat w Neapolu. 30 osób zostało rannych

Około 30 osób odniosło w piątek obrażenia, gdy w porcie w Neapolu statek pasażerski uderzył o nabrzeże - podała agencja Ansa.

Wystawa Michała Wiertla Przebłysk w Centrum Sztuki Współczesnej Wiadomości
Wystawa Michała Wiertla "Przebłysk" w Centrum Sztuki Współczesnej

Wystawa Michała Wirtela jest czwartą ekspozycją z cyklu prezentacji młodych twórców {Project Room} 23/24, w ramach którego dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Wystawę można oglądać w CSW Zamek Ujazdowski do 19 maja.

Uczestnik programu Gogglebox przekazał radosną wiadomość z ostatniej chwili
Uczestnik programu "Gogglebox" przekazał radosną wiadomość

"Gogglebox. Przed telewizorem" to program cieszący się popularnością wśród polskich widzów. Jeden z uczestników show podzielił się właśnie radosną wiadomością.

Akcja służb w Paryżu: Mężczyzna groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu z ostatniej chwili
Akcja służb w Paryżu: Mężczyzna groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu

Zatrzymano mężczyznę, który groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu w Paryżu –Według informacji podanych przez media, około godz. 11 widziano mężczyznę, który wszedł do irańskiego konsulatu około godz. 11 z czymś, co przypominało granat i kamizelkę z materiałami wybuchowymi. Niedługo potem policja przekazała, że jest na miejscu zdarzenia, a ruch na linii metra nr 6, położonej koło konsulatu, został zawieszony. Zatrzymano mężczyznę grożącego wysadzeniem się w konsulacie Jak podkreśla stacja BFM, policja zatrzymała mężczyznę, który groził, że wysadzi się w irańskim konsulacie. Dodano, że zatrzymany nie miał przy sobie materiałów wybuchowych. informuje telewizja BFM. Zatrzymany nie miał przy sobie materiałów wybuchowych.

Wyciek niebezpiecznej substancji. Dwie osoby w szpitalu z ostatniej chwili
Wyciek niebezpiecznej substancji. Dwie osoby w szpitalu

W zakładzie piekarniczym w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dziesięć osób skarżyło się na złe samopoczucie, dwie z nich trafiły do szpitala. Na miejscu w pierwszej fazie akcji działało dziewięć zastępów straży pożarnej. Wyciek został szybko zatrzymany.

Współorganizator protestów na granicy z Ukrainą dla Tysol.pl: Nie zamierzamy się poddawać! z ostatniej chwili
Współorganizator protestów na granicy z Ukrainą dla Tysol.pl: Nie zamierzamy się poddawać!

– Tusk sprzedał polskie rolnictwo w imię dobrych relacji z Ursulą von der Leyen, to działanie w interesie Komisji Europejskiej, przeciwko polskim rolnikom – twierdzi Jan Błajda, współorganizator protestów na przejściu granicznym w Hrebennej.

Książę William wrócił do obowiązków publicznych. Złożył ważną deklarację z ostatniej chwili
Książę William wrócił do obowiązków publicznych. Złożył ważną deklarację

Wiadomość o chorobie nowotworowej księżnej Kate odbiła się głośnym echem w mediach. Nie tylko członkowie rodziny królewskiej martwią się o nią, ale także poddani.

Atak nożownika w niemieckiej szkole. Pilna akcja służb z ostatniej chwili
Atak nożownika w niemieckiej szkole. Pilna akcja służb

Jak informuje serwis dziennika „Bild”, w jednej ze szkół w mieście Wuppertal na zachodzie Niemiec doszło do groźnego incydentu. Na miejscu zjawiły się służby, w tym policyjni antyterroryści.

Ławrow: „Teraz Polska, kraje bałtyckie, Czechy, Bułgaria – oni nadają ton” z ostatniej chwili
Ławrow: „Teraz Polska, kraje bałtyckie, Czechy, Bułgaria – oni nadają ton”

Sergiej Ławrow wymienił Polskę wśród państw, których żołnierze i funkcjonariusze służb mają być obecni na Ukrainie.

REKLAMA

Nominacje w Kancelarii Prezydenta RP. Powołano dwóch nowych Sekretarzy Stanu

Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w swej kancelarii: odwołał Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa Biura Polityki Międzynarodowej i powołał na to stanowisko Jakuba Kumocha; Bogna Janke została sekretarzem stanu w KPRP, będzie odpowiedzialna za dialog społeczny.
 Nominacje w Kancelarii Prezydenta RP. Powołano dwóch nowych Sekretarzy Stanu
/ Jakub Szymczuk - KPRP

Krzysztof Szczerski - który obejmie funkcję ambasadora, stałego przedstawiciela RP przy ONZ - został odznaczony podczas uroczystości Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej oraz osiągnięcia w pracy naukowej".

"Dziś jest szczególny dzień – rocznica oficjalnego ogłoszenia wyników wyborów, więc oficjalnej wiadomości, że będę sprawował urząd prezydenta RP przez drugą kadencją, że podejmujemy kolejne wyzwanie, ale przede wszystkim będziemy kontynuowali to, co zostało zrobione" - mówił Andrzej Duda.

Dokonując zmian w swej kancelarii prezydent podkreślił, że odnosi ona sukcesy, czego dowodzi według niego m.in. wygrana w ubiegłorocznych wyborach. "A wszyscy wiemy, że funkcjonujemy na co dzień w niełatwych warunkach, w niełatwym otoczeniu politycznym, w niełatwym otoczeniu medialnym, bywa, że i w niełatwym otoczeniu międzynarodowym" - mówił prezydent.

"Zawsze powtarzam, że w przestrzeni międzynarodowej nie ma pustych miejsc, wszystkie miejsca od stuleci są zajęte. I jeżeli ktoś chce się posunąć do przodu i poszerzyć swoją pozycję, to zawsze się to odbywa kosztem innych, nie są z tego zadowoleni i są gotowi wytoczyć najpotężniejsze działa, żeby bronić swojej pozycji, swoich stref wpływu, swoich interesów. Jest to twarda walka, w której bardzo często łokcie są do krwi otarte" - dodał.

Prezydent podziękował Szczerskiemu, który - jak mówił - był z nim w kancelarii od pierwszego dnia po wyborze na prezydenta RP. "To miało dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ pan minister był i jest najlepszym specjalistą od spraw międzynarodowych, z jakim kiedykolwiek spotkałem się w swoim najbliższym otoczeniu" - oświadczył Andrzej Duda.

"Może pan śmiało podpisać się jako współautor pod każdym sukcesem międzynarodowym, który przez te sześć lat tutaj, w Kancelarii Prezydenta nastąpił, a było ich bardzo wiele" - powiedział prezydent, podkreślając, że jest przekonany, że polskie interesy, które Szczerski będzie reprezentował jako stały przedstawiciel RP przy ONZ, będą tam dobrze prowadzone.

Mówiąc o nowych ministrach w KPRP Andrzej Duda oświadczył, że zaimponowała mu wiedza, dynamika w działaniu i determinacja Jakuba Kumocha, który zastąpi Szczerskiego na stanowisku szefa Biura Polityki Międzynarodowej. Wskazywał też na fakt, iż relacje z Turcją znalazły się na tak wysokim poziomie jest zasługą działalności ambasadorskiej Kumocha.

Według prezydenta, Kumoch jest "doskonałym znawcą dyplomacji, polityki międzynarodowej i realiów politycznych". "Wierzę, że te rozliczne talenty, które pan minister ma, będą mogły być tutaj dobrze spożytkowane dla Rzeczypospolitej" - dodał.

Prezydent zapowiedział, że Bogna Janke będzie odpowiedzialna w jego Kancelarii za dialog społeczny - będzie pełniła merytoryczny nadzór nad Biurem Dialogu i Korespondencji.

"Znamy się od dobrych kilku lat i muszę powiedzieć, że (Bogna Janke) zawsze robiła na mnie ogromne wrażenie jako osoba, jako kobieta, takim niezwykłym ciepłem, spokojnym podejściem, umiejętnością słuchania drugiego człowieka i takim zainteresowaniem, które okazuje drugiemu człowiekowi, co jest rzadkie, co wymaga osobistych predyspozycji i osobistego talentu. Pani minister ten talent ma" - powiedział Andrzej Duda.

W mediach społecznościowych Kancelarii Prezydenta udostępniono krótkie nagrania-wizytówki nowo powołanych ministrów.

"Do przedwczoraj byłem ambasadorem w Turcji, a wcześniej w Szwajcarii i Liechtensteinie. Dzisiaj prezydent RP powierzył mi obowiązki sekretarza stanu i szefa Biura Polityki Międzynarodowej (...). Po dziewięciu latach wracam do Polski i jest to dla mnie olbrzymi zaszczyt, że mogę dołożyć swoje okrążenie w tej wielkiej sztafecie budowania pozycji międzynarodowej Polski" - powiedział Kumoch.

Wskazywał, że każde państwo, każdego dnia walczy o to, by było jak najsilniejsze, jak najbardziej poważane, a jego interesy były w jak najlepszym stopniu chronione. "Polska jest jednym z tych państw. Polska walczy o swoją pozycję, jak każde inne państwo na świecie. Jeżeli ja mogę w jakikolwiek sposób tę walkę wesprzeć, to będzie to dla mnie ukoronowanie całej mojej dotychczasowej kariery dyplomatycznej" - oświadczył nowy szef BPM.

Bogna Janke zapewniła, że Pałac Prezydencki jest otwarty na spotkania. "Pan prezydent Andrzej Duda obiecał to w swoich kampaniach wyborczych i teraz chce ten element jeszcze wzmocnić. Zaproponował mi, abym w jego imieniu zaprosiła państwa do rozmowy" - oświadczyła Janke.

"Rozmowa jest potrzebna. Porozmawiajmy więc o ważnych sprawach - ważnych dla naszego państwa, jak i tych codziennych, ważnych dla nas. Porozmawiajmy o tym, jaką Polskę chcielibyśmy mieć za 10, 20, 30 lat. Zapraszam państwa do rozmowy" - powiedziała.

We wtorek Igor Janke, mąż Bogny Janke i jeden z partnerów R4S - spółki zajmującej się usługami z zakresu public relations założonej przez byłego posła i rzecznika PiS Adama Hofmana - poinformował, że w związku z nominacją żony kończy działalność w branży PR.

"Komunikat osobisty. Kończę działalność w branży PR/PA. Moja żona obejmuje funkcję publiczną i uznałem, że dla czystości zasad tak będzie lepiej. Dziękuję koleżankom i kolegom zR4S Consulting za ponad 2,5-roczne arcyciekawe doświadczenie. Nie zwalniajcie tempa! Ja udaje się w innym kierunku. Teraz porządkowane spraw i wakacje. We wrześniu rozpoczynam nowy, ciekawy i mam nadzieję pożyteczny projekt. Czeka mnie kolejna rewolucja w życiu zawodowym" - napisał na Twitterze.

Jakub Kumoch w latach 2016-2020 pełnił funkcję ambasadora RP w Szwajcarii i Liechtensteinie, przyczynił się m.in. do nagłośnienia pracy grupy Aleksandra Ładosia i faktu masowego ratowania przez polską dyplomację Żydów z Zagłady.

Wcześniej pracował jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, był też współpracownikiem Instytutu Sobieskiego. Kumoch był również korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Rosji, a później m.in. zastępcą szefa działu zagranicznego i szefem działu krajowego gazety "Dziennik". Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizą procesów wyborczych; brał udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE. Od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Kumoch z wykształcenia jest orientalistą i politologiem - ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mówi biegle w języku: tureckim, angielskim, francuskim, chorwackim, hiszpańskim, rosyjskim, niemieckim i włoskim. Posługuje się również m.in. językiem ukraińskim i arabskim.

Bogna Janke od 1998 r. pracowała jako dziennikarka i reporterka, m.in. w Polskiej Agencji Prasowej i TVN24. Jako przedsiębiorca wydawała własne media – lokalny tygodnik "Gazeta Południa" ukazujący się na terenie powiatu piaseczyńskiego, a od 2006 do 2021 r. ogólnopolski portal blogowy SALON24.

Była wolontariuszką Fundacji Świętego Mikołaja w projekcie "Mama w pracy", a następnie fundatorką i prezesem Fundacji Warszawskie Szpitale Polowe, której celem było stworzenie ekspozycji upamiętniającej szpitale polowe z Powstania Warszawskiego. Stworzyła serwis internetowy www.szpitale1944.pl.

Janke ukończyła filologię germańską na Uniwersytecie Warszawskim, jest absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Neofilologii UW. (PAP)

 

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe