REKLAMA

Kwaśniewski zachwycony powrotem Tuska. "Polityk ciężkiej wagi, dużej klasy, ogromnego..."

Jestem zadowolony, że do polskiej polityki wrócił polityk ciężkiej wagi, dużej klasy, ogromnego doświadczenia; powrót Donalda Tuska nie szkodzi polskiej polityce, ale byłoby fatalnym, jeśli polska polityka miałaby być pojedynkiem samców alfa - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
 Kwaśniewski zachwycony powrotem Tuska.
/ Aleksander Kwaśniewski / Wikipedia CC BY-SA 3,0 pl Adrian Grycuk

Kwaśniewski, pytany we wtorek na antenie Polsat News o powrót Donalda Tuska do krajowej polityki, przyznał, że jest zadowolony, że "do polskiej polityki wrócił polityk ciężkiej wagi, dużej klasy, ogromnego doświadczenia".

"Donald Tusk jest politykiem doświadczonym, znającym politykę polską i zagraniczną. Jego powrót polskiej polityce nie szkodzi" - mówił.

Zdaniem Kwaśniewskiego, widoczny w sondażach "efekt Tuska" wynika z tego, że PO zyskała jasne i czytelne przywództwo. "Wrócił przywódca, co do którego wybory PO mają sentyment, to ten efekt jest. Czy on się utrzyma dalej? Zobaczymy" - dodał.

Były prezydent ocenił, że fatalnym byłoby, jeśli polska polityka miałaby być pojedynkiem samców alfa - Tuska i Kaczyńskiego. "Potrzeba i nowych ludzi, i nowych programów, i nowych idei" - wskazywał.

Pytany, czy po powrocie Tuska jest jeszcze miejsce dla Szymona Hołowni, Włodzimierza Czarzastego i Władysława Kosiniaka-Kamysz Kwaśniewski stwierdził, że nie sądzi, by trudniej było teraz PSL-owi czy Lewicy, ponieważ mają oni swój utrwalony, choć niewielki, elektorat.

Według byłego prezydenta większym kłopotem dla Czarzastego są "wewnętrzne turbulencje" w Lewicy, niż powrót Tuska.

"Prawdziwym pojedynkiem dzisiaj, także sondażowym, to jest to, co będzie się działo między Szymonem Hołownią a Platformą, bo oni żerują na tym samym elektoracie" - stwierdził Kwaśniewski. "Wydaje mi się, że Hołownia ma większą szansę przeciągnąć nieco wyborców PiS-u, czy tych bardziej umiarkowanych, bardziej centrowych wyborców Zjednoczonej Prawicy. Ja oceniam tę możliwość na 2-3 procent, nie więcej" - dodał.

Pod tym względem - przyznał Kwaśniewski - Hołownia ma więcej atutów niż Tusk, który dla elektoratu Zjednoczonej Prawicy jest "odwiecznym wrogiem".


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura