REKLAMA

Ratownicy morscy domagają się podwyżek

Ratownicy morscy protestują od 5 lipca. Budynki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na całym Wybrzeżu zostały oflagowane. Czego domagają się strajkujący? Jaka jest obecnie ich sytuacja? Na ten temat w audycji „Głos Pracownika” mówił Dariusz Słomiński, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
 Ratownicy morscy domagają się podwyżek
/ pixabay

Dariusz Słomiński nakreślił sytuację protestujących. – Od 1 maja tego roku zostało nam obniżone wynagrodzenie. W związku z tym protestujemy przeciwko takiemu postępowaniu, głównie rządu, bo to rząd odpowiada za bezpieczeństwo na morzu i to rząd finansuje naszą firmę, daje nam pieniądze na wynagrodzenia. I w maju rząd obciął nam te wynagrodzenia o pięć procent – mówił. Przewodniczący podkreślał, że zarobki pracowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa od dłuższego czasu spadają w stosunku do najniższej krajowej. – Kiedy Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa powstawała w 2002 roku, wynagrodzenia marynarzy odpowiadały prawie dwóm najniższym krajowym. Dzisiaj to jest mniej niż najniższa krajowa. Zarobki kapitana przekraczały trzy najniższe krajowe, dzisiaj to jest półtorej takiej pensji – wyjaśniał.

Związkowiec wskazywał też, że zarobki osób zatrudnionych w sektorze rekreacyjnym, mających takie same kwalifikacje, są diametralnie większe. – Są ogłoszenia o pracę dla kapitana na statku wycieczkowym na 14 000 złotych. Jak to się ma do statku, który ma ratować ludzi? – pytał retorycznie.  Gość Radia Gdańsk stwierdził, że rozmowy z rządem jak na razie nie przyniosły pozytywnych efektów. – Ostatnio odbyły się dwie Komisje Gospodarki Morskiej na temat ratownictwa morskiego i zapaliło się dla nas małe światełko w tunelu. Komisja przyjęła dezyderat, w którym zwracamy się do rządu o podniesienie naszego funduszu płac o pięć milionów złotych – tłumaczył. Dariusz Słomiński odniósł się też do sytuacji kadrowej, którą określił jako „mało ciekawą”. – Praca jest niebezpieczna i żeby przyjść na statek ratowniczy, trzeba mieć kwalifikacje morskie, a z takimi samymi kwalifikacjami na wolnym rynku człowiek zarobi 5-6 razy tyle, co w ratownictwie – mówił.

 

***

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.


Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura