Belgia: Dzieci z Polski uwięzione w ośrodku wczasowym. Pomoże wojsko

Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE we współpracy z polskim konsulatem zorganizuje w piątek rano ewakuację ponad 60 dzieci oraz ich opiekunów uwięzionych w ośrodku wczasowym w Belgii w wyniku powodzi – przekazał PAP Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.
Ponad sześćdziesięcioro polskich dzieci przebywa w odciętym od świata przez powódź ośrodku wczasowym Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour na wschodzie Belgii. Wszystkie drogi dojazdowe do tego ośrodka są zalane.  Belgia: Dzieci z Polski uwięzione w ośrodku wczasowym. Pomoże wojsko
Ponad sześćdziesięcioro polskich dzieci przebywa w odciętym od świata przez powódź ośrodku wczasowym Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour na wschodzie Belgii. Wszystkie drogi dojazdowe do tego ośrodka są zalane. / PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Ewakuację przeprowadzi belgijska armia.

– Interweniowaliśmy w tej sprawie i dzieci zostaną ewakuowane w piątek rano z zalanych budynków przez belgijskie wojsko. Następnie zostaną przewiezione naszymi autokarami do Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli, skąd rodzice będą mogli je odebrać – powiedział PAP Sadoś.

– Belgijska armia podjęła decyzje o ewakuacji o świcie. Dzieciom i opiekunom będzie zapewniona opieka medyczna oraz wszelkie dodatkowe wsparcie – dodał polski ambasador.

Powodzie i zalane 

Ponad sześćdziesięcioro polskich dzieci przebywa w odciętym od świata przez powódź ośrodku wczasowym Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour na wschodzie Belgii. Wszystkie drogi dojazdowe do tego ośrodka są zalane. Organizatorzy wypoczynku dzieci oczekują wraz z wychowankami na ewakuację.

Od kilku dni Belgię nawiedzają intensywne deszcze, które spowodowały powodzie w wielu częściach kraju. Woda zalała także ośrodek wczasowy Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour w Walonii.

– W tej chwili do budynku można dostać się praktycznie tylko łodzią. Zalane są wszystkie drogi dojazdowe. Woda w niektórych miejscach sięga powyżej metra. Czekamy na ewakuację. Liczymy, że władze belgijskie przeprowadzą ją w piątek – powiedział wcześniej w czwartek PAP Piotr Ładomirski z Polskiej Macierzy Szkolnej.

Stabilna sytuacja w ośrodku wczasowym Polskiej Macierzy Szkolnej

Dodał, że dzieci i opiekunowie są bezpieczni. – Mają dostęp do wody i jedzenia. W budynku jest nadal dostęp do energii elektrycznej – zapewnił.

Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Barbara Wojda, która przebywa na miejscu w budynku z dziećmi, powiedziała PAP, że od 3-4 godzin woda się nie podnosi.

– Przebywamy na pierwszym i drugim piętrze budynku i czekamy na ewakuację – dodała.
(PAP)
 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe