Watykan. Papież zabrania odprawiania mszy trydenckiej w parafiach

Papież Franciszek zakazał odprawiania w kościołach parafialnych mszy po łacinie w liturgii przedsoborowej. To ryt, w którym kapłan stoi tyłem do wiernych, a przodem do ołtarza i Tabernakulum z Ciałem Chrystusa. W Watykanie opublikowano w piątek list papieża, w którym wyznał, że obecna sytuacja go "zasmuca i martwi".
 Watykan. Papież zabrania odprawiania mszy trydenckiej w parafiach

Decyzja papieża i wprowadzone zmiany wraz z ograniczeniem możliwości korzystania z tzw. liturgii przedsoborowej zostały zawarte w dokumencie w formie Motu proprio "Traditionis Custodes". Publikacji tej towarzyszy też list Franciszka do biskupów na całym świecie w sprawie liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 roku.

Franciszek zdecydował, że dyspozycje w sprawie mszy przedsoborowych będą ponownie wydawać biskupi. To w ich kompetencji leżeć będzie zgoda na wykorzystanie w ich diecezji Mszału Rzymskiego z 1962 roku. Msze takie odprawiać będą w wyznaczonych w tym celu kościołach księża oddelegowani przez biskupa, który musi uprzednio skonsultować się ze Stolicą Apostolską. Kapłani, którzy sprawowali do tej pory tę liturgię według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego muszą wystąpić do biskupa o zgodę na jej dalsze odprawianie.

Papież zaapelował do biskupów o odpowiedzialność i czujność wobec tych, którzy zwracać się będą o zgodę na odprawienie mszy w liturgii przedsoborowej. Ordynariusz musi się upewnić- napisał Franciszek- że grupy, które zgłaszają się z takim wnioskiem nie podważają "ważności" reformy liturgii i nauczania papieży. Biskup nie będzie mógł również zatwierdzać nowych takich grup.

Zdaniem papieża intencje duszpasterskie jego poprzedników, wyrażające "pragnienie jedności" zostały "poważnie naruszone".

Przypomniał, że stary ryt, zaproponowany przez św. Jana Pawła II, a potem szczególnie przez Benedykta XVI miał na celu przywrócenie jedności w duchu "szacunku dla różnych wrażliwości liturgicznych".

"Został jednak wykorzystany - dodał - by zwiększyć dystans, pogłębić różnice, wywołać kontrasty raniące Kościół i hamujące jego drogę oraz narazić na ryzyko podziałów".

Franciszek przyznał wręcz, że "zasmuca go instrumentalne wykorzystanie Mszału Rzymskiego z 1962 roku".

Tym samym zniósł uprawnienia przyznane przez Benedykta XVI, który w swoim dokumencie wszystkim udostępnił liturgię sprzed Soboru Watykańskiego II i określił ją jako nadzwyczajną formę rytu rzymskiego zgodnie ze swoim przekonaniem, że możliwe są obie formy jako uzupełniające się.

W komentarzach zaznacza się, że decyzję papieża można interpretować jako dowód na to, że nie powiódł się plan zbliżenia do siebie tradycjonalistów, czyli przede wszystkim lefebrystów krytykujących nauczanie i decyzje Soboru Watykańskiego II oraz zwolenników postępu. Podjęte za pontyfikatu Benedykta XVI rozmowy z lefebrystami nie doprowadziły do przełomu w relacjach.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ tebe/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Piotr Gliński, Dominika Zamara, Krzysztof Hajda, Krzysztof Laszczak, oraz Krzysztof Sitko wśród wyróżnionych prestiżową nagrodą Wiadomość
Piotr Gliński, Dominika Zamara, Krzysztof Hajda, Krzysztof Laszczak, oraz Krzysztof Sitko wśród wyróżnionych prestiżową nagrodą

Właśnie ogłoszono listę laureatów prestiżowej międzynarodowej nagrody Fontann Rzymu (Fontane di Roma), przyznawanej przez Accademia Internazionale la Sponda mającą siedzibę przy rzymskiej Via Vespasiano. To już 39 edycja tego wyróżnienia, które z roku na rok obejmuje coraz więcej krajów, państw i środowisk. W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się aż kilku Polaków, na czele z wicepremierem rządu RP, prof. Piotrem Glińskim, a nagrodę specjalną Fontane di Roma odbierze Dominika Zamara za całokształt pracy artystycznej. Obok nich wyróżnienia Fontannami Rzymu otrzymali trzej Krzysztofowie: Krzysztof Hajda, Krzysztof Laszczak oraz redaktor naczelny portalu Pressmania.pl Krzysztof Sitko. Nagroda zostanie wręczona także Premierowi Włoch Mario Draghi i Sekretarzowi Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Analityk wojskowości: Coś niedobrego dzieje się z rosyjskimi czołgami Wiadomość
Analityk wojskowości: Coś niedobrego dzieje się z rosyjskimi czołgami

Marek Meissner jest publicystą, dziennikarzem i analitykiem wojskowości.

Wiadomość
Imran Ahmad Khan, b. poseł brytyjskiej Partii Konserwatywnej, muzułmanin i gej, skazany za brutalną napaść seksualną na piętnastolatka

Były poseł rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej Imran Ahmad Khan został w poniedziałek skazany na 18 miesięcy więzienia za napaść seksualną na 15-letniego chłopca, której się dopuścił na długo zanim został członkiem parlamentu.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe