REKLAMA

Prof. Romuald Szeremietiew: Dlaczego Polacy troszczą się o bezpieczeństwo, a Niemcy pragną nad innymi dominować

Geopolityka pokazuje jaką rolę w polityce odgrywa położenie geograficzne, wielkość zajmowanego terytorium. Jednak o tym co dzieje się w geopolitycznej przestrzenni rozstrzyga cywilizacja określająca to, co znajduje się w umysłach i sercach ludzi zamieszkujących geopolityczne przestrzenie.
Otto von Bismarck Prof. Romuald Szeremietiew: Dlaczego Polacy troszczą się o bezpieczeństwo, a Niemcy pragną nad innymi dominować
Otto von Bismarck / Wikipedia CC BY-SA 3,0 de Bundesarchiv

Jeśli nie uwzględnimy czynnika cywilizacyjnego nie zrozumiemy dlaczego np. Rosjanie chcą zajmować obce ziemie, dlaczego Polacy troszczą się o bezpieczeństwo, a Niemcy pragną nad innymi dominować, nie zrozumiemy dlaczego Polakom trudno porozumieć się z Rosjanami i czemu w Brukseli oczekują, że odrzucimy wyznawane wartości i polską tradycję.

Pytanie, czy spory polityczne, tzw. wojna polsko-polska to nie jest też starcie cywilizacyjne Polaków ukształtowanych w cywilizacji łacińskiej z tymi Polakami, którzy przyjęli cywilizację bizantyńską z Niemiec lub z Rosji cywilizację turańską (postkomunizm)? Czy wsparcie opozycji w Polsce okazywane przez biurokrację unijną nie wypływa z jedności cywilizacyjnej jednych z drugimi? 

PS. Wydawnictwo MILES wydało właśnie pierwszy tom „Dzieł Zebranych” prof. Konecznego.


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura