REKLAMA

Terlecki: "Głosowanie nad projektem ws. KRRiT może odbyć się już na najbliższym posiedzeniu Sejmu"

Projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji porządkuje prawo dotyczące funkcjonowania mediów - ocenił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Powiedział, że głosowanie nad projektem może odbyć się już na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
Ryszard Terlecki Terlecki:
Ryszard Terlecki / PAP/Wojciech Olkuśnik

Wicemarszałek Terlecki, pytany przez dziennikarzy o prace legislacyjne nad przygotowaną przez posłów PiS nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, powiedział, że ten projekt znajduje się w porządku obrad Sejmu.

"Ale to nie znaczy, że to jest ustawa przeciwko komukolwiek. To jest ustawa, która jakby porządkuje nasze prawo dotyczące funkcjonowania mediów" - ocenił. Przyznał, że głosowanie nad projektem może odbyć się już na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Terlecki był również pytany, czy wicepremier Jarosław Gowin może stracić stanowisko za brak poparcia niektórych ustaw. "Na razie takiego zdarzenia nie ma, więc to jest pytanie czysto hipotetyczne. Cały czas trwają rozmowy wewnątrz naszej koalicji, uzgadniamy rozmaite stanowiska, nie tylko dotyczące tej kwestii. Jak dotąd zachowujemy spokojnie większość" - powiedział.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 21-23 lipca.

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski (PiS).

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Do projektu w obecnym kształcie uwagi ma m.in. koalicjant PiS - Porozumienie Jarosława Gowina. Rzeczniczka tego ugrupowania Magdalena Sroka poinformowała, że jej ugrupowanie przygotowuje poprawki do projektu wzorując się na ustawie covidowej dotyczącej przepisów antyprzejęciowych, z których wyłączone są kraje: UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i OECD; wykluczyć ma to możliwość przejęcia mediów przez Rosję, Chiny i kraje arabskie. (PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura