Oniszek: Łączka. Dzień 12. Dlaczego jedne szczątki były umiejscowione płytko, a inne znacznie głębiej?

W ubiegłym tygodniu rozpoczęto prace ekshumacyjne w południowej części kwatery „Ł” oraz rozbiórkę murowanych pozostałości po przeniesionych grobach. Bez tych prac rozbiórkowych nie da się prowadzić prac poszukiwawczych głębiej. A jest to konieczne z prostej przyczyny – kiedy w roku 2013 prowadzono próbne odwierty, odnajdywano szczątki ofiar komunistycznego terroru bardzo płytko. Natomiast dziś są odnajdywane znacznie głębiej, na głębokości 3 metrów.


W sobotę, 29 kwietnia, na warszawskich Powązkach Wojskowych, w kwaterze „Ł”, cisza… Ekipa poszukiwawczo-identyfikacyjna IPN odpoczywa po ciężkim tygodniu.
 
Poniżej murowanych, bardzo solidnych konstrukcji grobów, wymurowanych nad miejscem spoczynku Żołnierzy Niezłomnych. Dodatkowo prace utrudniały warunki pogodowe. Obfite opady deszczu bardzo utrudniały normalne prace – wydobywanie i przesiewanie wydobytej ziemi.
 
Tajemnicą jest dlaczego jedne szczątki były umiejscowione płytko, a inne znacznie głębiej.
 
W ubiegłym tygodniu znajdowano dość sporo szczątków ale są to dosłownie fragmenty kości, czasem guzik czy resztka ubrania. Nie można, bez specjalistycznych badań,  przypisać czy wydobyte fragmenty kości należały do jednej czy kilku osób. Tym zajmie się medyk sądowy, który w najbliższym czasie rozpocznie swoje prace na „Łączce”.
 
 
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe