REKLAMA

Wiceminister Sprawiedliwości: Trybunały Konstytucyjne państw UE podważyły orzeczenia TSUE, ale atakuje się tylko Polskę

Komisja Europejska zdecydowała się upoważnić komisarza UE ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa do podjęcia kroków, mających skłonić Polskę do wykonania decyzji i wyroku TSUE dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z połowy lipca - poinformowała we wtorek wiceszefowa KE Viera Jourova, grożąc Polsce sankcjami finansowymi.
komisarz Vera Jourova Wiceminister Sprawiedliwości: Trybunały Konstytucyjne państw UE podważyły orzeczenia TSUE, ale atakuje się tylko Polskę
komisarz Vera Jourova / Ministerstwo Cyfryzacji

- Niektóre Trybunały Konstytucyjne państw członkowskich UE podważyły w ostatnich miesiącach orzeczenia TSUE, przyjmując pierwszeństwo konstytucji i Trybunałów. Dziś p. Reynders i p. Jourova nie straszyli tych krajów karami finansowymi. Atakują tylko Polskę i Polaków. Hipokryzja.

- pisze wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik

"Komisja Europejska zdecydowała się dziś (we wtorek) upoważnić komisarza Reyndersa do użycia środków, mających skłonić Rzeczpospolitą Polską do zastosowania się do decyzji i wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Wysłaliśmy w tej sprawie list (do Polski)" - oświadczyła Jourova.

"Poprosiliśmy Polskę o potwierdzenie, że w pełni zastosuje się do decyzji z 14 lipca w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Polska powinna nas poinformować na temat przewidzianych środków w tej sprawie do 16 sierpnia. (...). W przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę" - ostrzegła wiceszefowa KE.

"Podobnie, jeśli Polska nie potwierdzi, że podejmie wszelkie konieczne kroki potrzebne do pełnego wykonania wyroku z 15 lipca dotyczącego Izby Dyscyplinarnej SN, Komisja rozpocznie procedurę naruszeniową. Oznacza to, że również w tym przypadku poprosimy o zastosowanie sankcji finansowych, jeśli Polska nie naprawi sytuacji do 16 sierpnia" - dodała Jourova.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura