Ekspert: Biden oddaje Trójmorze w lenno Niemcom

USA i Niemcy zawarły porozumienie ws. dokończenia Nord Stream 2. W ramach porozumienie zostanie ukończony gazociąg Nord Stream 2. Stany Zjednoczone usiłują "osłodzić" środkowoeuropejskim sojusznikom. Jednym z punktów porozumienia jest "wsparcie" Niemiec dla projektu Trójmorza.
Joe Biden Ekspert: Biden oddaje Trójmorze w lenno Niemcom
Joe Biden / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland potwierdziła w środę, że USA doszły do porozumienia z Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Porozumienie ma zobowiązać Niemcy do nałożenia sankcji na Rosję w razie zastosowania przez nią szantażu wobec Ukrainy.

- Decyzja o zbudowaniu rurociągu Nord Stream 2 (NS2), podjęta w 2015 r., zaledwie kilka miesięcy po rosyjskiej inwazji i nielegalnej aneksji ukraińskiego terytorium, doprowadziła do kryzysu bezpieczeństwa, wiarygodności i politycznego w Europie.

Obecnie, ten kryzys jest znacząco pogłębiony wskutek rezygnacji z prób zatrzymania uruchomienia rurociągu NS2. Ta decyzja stworzyła zagrożenie dla Ukrainy i Europy Środkowej w wymiarach politycznym, militarnym i energetycznym, jednocześnie wzmacniając potencjał Rosji do destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz utrwalając podziały w gronie państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej.

- głosi wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy ws. Nord Stream 2

- W tym pakcie Biden-Merkel ciekawy jest fragment dot. Trójmorza. Biden wycofuje de facto USA jako patrona inicjatywy i oddaje ją w ręce Niemiec (...) Zaś obietnice niemieckich inwestycji w sektor energetyczny Ukrainy to taka sama rekompensata dla UA, co dla Namibii w znanej sprawie: na końcu i tak ekonomiczny zysk Niemiec (...) Generalnie to porozumienie jest nie tyle o Nord Stream 2, co o roli, jaką mają odgrywać Niemcy w naszej części Europy, oddanej Merkel przez Bidena "w lenno"

- pisze nasz ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe