REKLAMA

Znowu gorąco w Tauronie! Solidarność zapowiada kolejną manifestację

Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” podjął decyzję o zorganizowaniu manifestacji. Powód to bardzo trudna sytuacja w Grupie Tauron Polska Energia. Szczegóły dotyczące akcji protestacyjnej będą znane najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.
 Znowu gorąco w Tauronie! Solidarność zapowiada kolejną manifestację
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

– Manifestacja będzie naszą odpowiedzią na piętrzące się problemy w Grupie Tauron Polska Energia spowodowane kontrowersyjnymi decyzjami zarządu Grupy. Data i miejsce manifestacji zostaną ustalone niebawem. Przewidywane miejsce to katowicka siedziba Tauronu lub Ministerstwo Aktywów Państwowych w Warszawie – informuje Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Decyzja o przeprowadzeniu manifestacji zapadła 22 lipca podczas spotkania szefa KSGiE z przedstawicielami prezydiów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ „Solidarność” oraz Krajowej Sekcji Elektrowni i Elektrociepłowni NSZZ „S”. Podczas spotkania ustalono również, że 30 lipca zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie Rady KSGiE, które będzie poświęcone sytuacji w branży energetycznej.

W środę 20 lipca liderzy organizacji związkowych „Solidarności” działających w spółkach Tauronu skierowali pismo do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, w którym zwrócili się o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu przywrócenie właściwego funkcjonowania Grupy. W wystąpieniu do szefa MAP wskazali, że prezes Tauronu Paweł Strączyński, mimo złożenia rezygnacji z zajmowanego stanowiska, nadal podejmuje decyzje, które w ocenie związkowców są szkodliwe dla Grupy Tauron i jej pracowników.

Paweł Strączyński poinformował o ustąpieniu ze stanowiska 2 lipca, jednak będzie kierował pracami zarządu Grupy do 28 lipca. – Byliśmy przekonani, że po złożeniu rezygnacji z pełnienia funkcji prezesa, pan Paweł Strączyński ograniczy do minimum swoją aktywność zarządczą – napisali związkowcy z Tauronu w piśmie do wicepremiera Sasina. Jednakże – jak podkreślili – wbrew tym oczekiwaniom prezes Strączyński  wciąż podejmuje decyzje personalne w zakresie obsady kierowniczych stanowisk w spółkach Grupy, co zdaniem przedstawicieli strony społecznej powinno być zadaniem „nowego” zarządu Grupy.

Konflikt między prezesem Pawłem Strączyńskim i stroną społeczną trwa od kilku miesięcy. Związki zawodowe zarzucają Strączyńskiemu brak woli prowadzenia konstruktywnego dialogu społecznego i sprzeciwiają się zapowiadanym zmianom struktury Grupy Tauron, które w ich ocenie doprowadzą do jej likwidacji.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura