REKLAMA

"Reforma gotowa, będziemy ją wprowadzać na jesieni". Terlecki zapowiada zmiany w sądownictwie

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Trybunału, reforma jest przygotowana, będziemy ją w jesieni wprowadzać; tam zajdzie też zmiana dotycząca komisji dyscyplinarnej - poinformował w piątek wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
/ PAP/Radek Pietruszka

Terlecki był pytany w piątek w Sejmie o zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego "przegląd działania" Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Premier powiedział w czwartek, że "jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy może i należałoby dokonać przeglądu działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego". Jak podkreślił, "ta Izba na pewno nie spełniła wszystkich oczekiwań, również moich, również naszej formacji".

"To jest dobra koncepcja, tym bardziej, że wychodzimy w pewnym sensie naprzeciw oczekiwaniom Trybunału" - powiedział w piątek dziennikarzom Terlecki. Jak dodał, "reforma jest gotowa, przygotowana".

"Będziemy ją w jesieni wprowadzać. Tam zajdzie też zmiana dotycząca tej komisji dyscyplinarnej" - zapowiedział. Dopytywany, czy przygotowana jest już ustawa o zmianie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej, zaprzeczył.

TSUE orzekł w zeszły czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich. Również w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. (PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura