Wiącek: Wyrok TSUE powinien być wykonany

W moim przekonaniu do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii w drodze ustaw, Izba Dyscyplinarna powinna wstrzymać swoją działalność – stwierdził nowy rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek
 Wiącek: Wyrok TSUE powinien być wykonany
/ fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu


Komisja Europejska dała Polsce czas do 16 sierpnia na zastosowanie się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazał zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova poinformowała, że jeżeli Polska nie dostosuje się do orzeczenia TSUE, to KE wystąpi o nałożenie kar finansowych. Podobne stanowisko przedstawiła w mediach społecznościowych szefa KE Ursula von der Leyen, która zapowiedziała: „Komisja Europejska nie zawaha się skorzystać ze swoich uprawnień wynikających z Traktatów”.
 

Nowy RPO komentuje


– Moim zdaniem wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca powinien być wykonany. Powinien być wykonany przede wszystkim przez ustawodawcę, w drodze nowelizacji przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym i również niektórych przepisów ustaw o sądownictwie powszechnym, ponieważ zarówno ze Strasburga, jak i z Luksemburga płyną sygnały dotyczącego tego, że obecna regulacja odpowiedzialności dyscyplinarnej nie spełnia reguł zasady niezawisłości – stwierdził dziś w Sejmie nowy rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek.

– W moim przekonaniu do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii w drodze ustaw, Izba Dyscyplinarna powinna wstrzymać swoją działalność – dodał.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe