REKLAMA

„ZDRADA”. Kyiv Post o porozumieniu USA-Niemcy ws. Nord Stream 2

Władze USA i RFN ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. Anglojęzyczny dziennik Kyiv Post na swojej okładce określił pakt Stanów Zjednoczonych z Niemcami jednym słowem – „ZDRADA”.
 „ZDRADA”. Kyiv Post o porozumieniu USA-Niemcy ws. Nord Stream 2
/ fot. YouTube / PBS NewsHour

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy, USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Porozumienie krytykują władze Polski i Ukrainy. W wydanym w środę oświadczeniu ministrowie Zbigniew Rau i Dmytro Kułeba wezwali USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja.
 

Jedno słowo – „Zdrada”


Na czwartkowej okładce najstarszego ukraińskiego anglojęzycznego dziennika Kyiv Post znalazło się słowo „Betrayal” [ang. zdrada - przyp. red.], a w tle widoczny jest statek budowniczy Nord Stream 2.

„»Zdrada« to jedyne słowo, którym można opisać porozumienie zawarte między USA i Niemcami za plecami Ukrainy i wszystkich innych w sprawie Nord Stream 2. Rosyjsko-niemiecki rurociąg zostanie zbudowany po zniesieniu sankcji przez USA, podczas gdy Ukraina nie otrzyma żadnych realnych gwarancji na płaszczyźnie bezpieczeństwa i energii” – pisze Kyiv Post.

„Angela Merkel jest wrogiem tygodnia dla Ukrainy, choć Joe Biden jest blisko” – dodano.

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura