Pierwsza rozprawa przeciwko "Atlasowi Nienawiści"

Dobiegła końca pierwsza rozprawa z sześciu spraw sądowych dotyczących naruszenia dóbr osobistych jednostek samorządu terytorialnego przez twórców „Atlasu Nienawiści”.
 Pierwsza rozprawa przeciwko
/ Pixabay.com

Postępowanie dotyczy naruszenia dóbr osobistych Powiatu Przasnyskiego, który przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin.

● Samorządowa Karta Praw Rodzin ma swoje umocowanie w Konstytucji RP oraz orzecznictwie i, wbrew sugestiom twórców „Atlasu Nienawiści” nie porusza w żaden sposób tematu mniejszości seksualnych.

● Powiat Przasnyski jest reprezentowany przez Instytut Ordo Iuris.

We wtorek 19 lipca odbyła się pierwsza rozprawa dotycząca naruszenia dóbr osobistych Powiatu Przasnyskiego, który w czerwcu 2019 r. przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin. Pozwanymi są autorzy „Atlasu Nienawiści”, którzy pomówili Powiat o propagowanie, nienawiści oraz dyskryminację osób o skłonnościach homoseksualnych.

Autorzy strony internetowej „Atlas Nienawiści” stworzyli interaktywną mapę, na której kolorami zaznaczone są województwa, powiaty i gminy, które przyjęły, bądź odrzuciły Samorządową Kartę Praw Rodzin. Kolorem czerwonym oznaczone były te jednostki samorządu terytorialnego, które przyjęły na mocy uchwały Samorządową Kartę Praw Rodzin. Autorzy Atlasu próbowali w ten sposób przedstawić polskie jednostki samorządu terytorialnego jako  „szerzące nienawiść” wobec mniejszości seksualnych. W Samorządowej Karcie Praw Rodzin temat mniejszości seksualnych nie został w ogóle poruszony. 

Zaproponowana Karta Praw Rodzin jest pozytywnym programem, promowanym przez koalicję blisko 20 organizacji pozarządowych. Powstała w czasie, gdy narastał konflikt zainicjowany kontrowersyjnymi postanowieniami „Deklaracji LGBT+” prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Część samorządów odpowiedziała na „Deklarację LGBT+” uchwałami o sprzeciwie ideologii LGBT. Natomiast Samorządy przyjmujące Samorządową Kartę Praw Rodzin postanowiły uniknąć wpisania ich w ten konflikt i przyjęły uchwały oparte o niekontrowersyjne zasady konstytucyjne.  

Samorządowa Karta Praw Rodzin to wynik badań nad polityką rodzinną ekspertów Instytutu Ordo Iuris i współpracy organizacji społecznych. Karta opiera się na doświadczeniach wielu samorządów oraz specjalistów z zakresu polityki rodzinnej, działaczy społecznych czy pedagogów. Samorządowa Karta Praw Rodzin znajduje pełne oparcie w Konstytucji RP, wskazane w Karcie obszary polityki rodzinnej pozostają ściśle powiązane z zasadami i wartościami konstytucyjnymi, w tym z prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1 Konstytucji RP), zasadą ochrony życia rodzinnego (art. 47 Konstytucji RP, art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka), zasadą uwzględniania w polityce społecznej i gospodarczej państwa dobra rodziny oraz szczególnej pomocy ze strony władz publicznych dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej (art. 71 ust. 1 Konstytucji), zasadą ochrony praw dziecka i powszechnego prawa żądania od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją (art. 72 ust. 1 Konstytucji RP) i zasadą ustrojową zamieszczoną w rozdziale pierwszym Konstytucji RP w art. 18 – obowiązkiem  Rzeczypospolitej Polskiej ochrony i opieki nad małżeństwem jako związkiem kobiety i mężczyzny, rodziną, macierzyństwem i rodzicielstwem.

Samorządowa Karta Praw Rodzin opiera się również na dorobku orzeczniczym Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i administracyjnych.

Samorządowa Karta Praw Rodzin przyjmowana była w wielu samorządach ponad politycznymi czy ideowymi podziałami jako pozytywny i prorodzinny program unikający skutecznie polaryzacyjnego języka konfliktu.

Pomimo tego, Powiat Przasnyski, zarówno  w Polsce, jak i poza jej granicami został przedstawiony przez autorów „Atlasu Nienawiści” jako obszar nienawiści, jednostka samorządu terytorialnego kierująca się wrogością, a co najmniej silną niechęcią do osób o skłonnościach homoseksualnych, jako terytorium, gdzie prześladuje się osoby, ogranicza się ich prawa ze względu na ich orientację seksualną. Efektem zamieszczenia samorządów przyjmujących Samorządową Kartę Praw Rodzin na „Atlasie Nienawiści” jest podważenie ich dobrego imienia oraz bezpośrednie skutki finansowe. Wyjaśnień w sprawie rzekomych aktów dyskryminacji żądały od samorządów władze norweskie, a w ubiegłym tygodniu komunikat w tej sprawie wydała Unia Europejska. O ile operatorzy funduszy norweskich uznali wyjaśnienie strony polskiej i odblokowali 7 mln zł dla Wilamowic, również pomawianych przez „Atlas Nienawiści”, to urzędnicy Unii Europejskiej wciąż badają sprawę. Trudne do wycenienia są straty wizerunkowe wyrządzone przez autorów Atlasu.

Dlatego Powiat Przasnyski żąda od autorów „Atlasu Nienawiści” w szczególności przeprosin, wygłoszenia ich na konferencjach prasowych zorganizowanych zarówno w Polsce i przed budynkiem Parlamentu Europejskiego oraz zapłaty 20000 zł na wskazany cel społeczny.

Rozprawa została odroczona do 8 października 2021r.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje znany raper. Justin Bieber w żałobie z ostatniej chwili
Nie żyje znany raper. Justin Bieber w żałobie

Media obiegła informacja o śmierci znanego artysty i rapera. 32-letni mężczyzna był przyjacielem piosenkarza Justina Biebera. Chris King a właściwie Christopher Cheeks miał na swoim koncie wiele sukcesów. Był cenioną postacią w świecie muzyki. Na scenie zadebiutował w 2013 roku. Okoliczności śmierci rapera są tragiczne.

Zbigniew Kuźmiuk: Robią wielkie „halo” z 6 mld euro z KPO, a zaledwie 7 krajów UE korzysta z tych pożyczek z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Robią wielkie „halo” z 6 mld euro z KPO, a zaledwie 7 krajów UE korzysta z tych pożyczek

W ostatnich dniach rząd Donalda Tuska i wspierające go media, zrobiły wielkie „halo” w związku z przelewem przez Komisję Europejska 6,3 mld euro (ok. 27 mld zł) środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wielokrotnie podkreślała, że to największy przelew w historii członkostwa naszego kraju w UE i nawet opublikowała jego kopię, ale po tym jak internauci zauważyli na tym dokumencie sformułowanie, że to środki kredytowe (pożyczka), nagle wycofano się z promocji tego wydarzenia. Zresztą robienie święta z przekazania środków w ramach KPO, które się Polsce od ponad 2 lat należały, aby były blokowane przez Komisję Europejską decyzjami politycznymi, aby wesprzeć ówczesną opozycję w kampanii wyborczej i umożliwić jej wygraną, to wręcz Himalaje hipokryzji obecnie rządzących.

Aktywiści klimatyczni blokowali drogę. Konfederacja apeluje do Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Aktywiści klimatyczni blokowali drogę. Konfederacja apeluje do Trzaskowskiego

W ostatnich dniach aktywiści klimatyczni z ruchu 'Ostatnie Pokolenie' w ramach protestu usiedli na jednej z warszawskich ulic. Pięć osób zablokowało dwa pasy ulicy Świętokrzyskiej, niedaleko skrzyżowania z ulicą Marszałkowską. Do akcji musiała wkroczyć policja. Już po fakcie w sprawie zainterweniowała Konfederacja, która zaapelowała do prezydenta Trzaskowskiego.

Bild: Uczniowie w Niemczech przechodzą na islam, bo nie chcą być outsiderami w szkole z ostatniej chwili
"Bild": Uczniowie w Niemczech przechodzą na islam, bo nie chcą być outsiderami w szkole

Coraz więcej rodziców w Niemczech zwraca się do poradni, ponieważ ich wyznające chrześcijaństwo dzieci chcą przejść na islam, "aby nie być już outsiderami w szkole" - informuje we wtorek portal tabloidu "Bild", powołując się na urzędnika ds. bezpieczeństwa.

Wyspy Kanaryjskie już nie dają sobie rady z liczbą nieletnich migrantów z ostatniej chwili
Wyspy Kanaryjskie już nie dają sobie rady z liczbą nieletnich migrantów

Hiszpański rząd ogłosił obowiązkową relokację nieletnich imigrantów z Afryki, którzy przybyli nielegalnie na Wyspy Kanaryjskie. Zapowiedź ich skierowania do innych hiszpańskich regionów to odpowiedź na prośby o wsparcie kierowane od kilku miesięcy przez władze archipelagu.

Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją. Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi z ostatniej chwili
"Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją". Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi

– Jeżeli rządzący dziś odnoszą się z dystansem do tego programu, to tylko o nich źle świadczy – mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie były minister obrony Mariusz Błaszczak, komentując słowa Donalda Tuska ws. programu Nuclear Sharing.

Premier Wielkiej Brytanii: Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB

Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 roku - zapowiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wystąpienia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.

Chińscy szpiedzy w Niemczech. Nowe zatrzymania z ostatniej chwili
Chińscy szpiedzy w Niemczech. Nowe zatrzymania

Współpracownik europosła prawicowo-narodowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) został zatrzymany w Dreźnie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Mężczyźnie zarzuca się przekazywanie informacji z Parlamentu Europejskiego oraz szpiegowanie chińskiej opozycji w Niemczech - przekazał prokurator generalny.

Abdykacja już pewna. Monarcha potwierdza z ostatniej chwili
Abdykacja już pewna. Monarcha potwierdza

Media obiegły sensacyjne informacje. Okazuje się, że kolejny monarcha z Europy zaplanował już abdykację.

PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl tylko u nas
PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl

- Młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Tysol.pl.

REKLAMA

Pierwsza rozprawa przeciwko "Atlasowi Nienawiści"

Dobiegła końca pierwsza rozprawa z sześciu spraw sądowych dotyczących naruszenia dóbr osobistych jednostek samorządu terytorialnego przez twórców „Atlasu Nienawiści”.
 Pierwsza rozprawa przeciwko
/ Pixabay.com

Postępowanie dotyczy naruszenia dóbr osobistych Powiatu Przasnyskiego, który przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin.

● Samorządowa Karta Praw Rodzin ma swoje umocowanie w Konstytucji RP oraz orzecznictwie i, wbrew sugestiom twórców „Atlasu Nienawiści” nie porusza w żaden sposób tematu mniejszości seksualnych.

● Powiat Przasnyski jest reprezentowany przez Instytut Ordo Iuris.

We wtorek 19 lipca odbyła się pierwsza rozprawa dotycząca naruszenia dóbr osobistych Powiatu Przasnyskiego, który w czerwcu 2019 r. przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin. Pozwanymi są autorzy „Atlasu Nienawiści”, którzy pomówili Powiat o propagowanie, nienawiści oraz dyskryminację osób o skłonnościach homoseksualnych.

Autorzy strony internetowej „Atlas Nienawiści” stworzyli interaktywną mapę, na której kolorami zaznaczone są województwa, powiaty i gminy, które przyjęły, bądź odrzuciły Samorządową Kartę Praw Rodzin. Kolorem czerwonym oznaczone były te jednostki samorządu terytorialnego, które przyjęły na mocy uchwały Samorządową Kartę Praw Rodzin. Autorzy Atlasu próbowali w ten sposób przedstawić polskie jednostki samorządu terytorialnego jako  „szerzące nienawiść” wobec mniejszości seksualnych. W Samorządowej Karcie Praw Rodzin temat mniejszości seksualnych nie został w ogóle poruszony. 

Zaproponowana Karta Praw Rodzin jest pozytywnym programem, promowanym przez koalicję blisko 20 organizacji pozarządowych. Powstała w czasie, gdy narastał konflikt zainicjowany kontrowersyjnymi postanowieniami „Deklaracji LGBT+” prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Część samorządów odpowiedziała na „Deklarację LGBT+” uchwałami o sprzeciwie ideologii LGBT. Natomiast Samorządy przyjmujące Samorządową Kartę Praw Rodzin postanowiły uniknąć wpisania ich w ten konflikt i przyjęły uchwały oparte o niekontrowersyjne zasady konstytucyjne.  

Samorządowa Karta Praw Rodzin to wynik badań nad polityką rodzinną ekspertów Instytutu Ordo Iuris i współpracy organizacji społecznych. Karta opiera się na doświadczeniach wielu samorządów oraz specjalistów z zakresu polityki rodzinnej, działaczy społecznych czy pedagogów. Samorządowa Karta Praw Rodzin znajduje pełne oparcie w Konstytucji RP, wskazane w Karcie obszary polityki rodzinnej pozostają ściśle powiązane z zasadami i wartościami konstytucyjnymi, w tym z prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1 Konstytucji RP), zasadą ochrony życia rodzinnego (art. 47 Konstytucji RP, art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka), zasadą uwzględniania w polityce społecznej i gospodarczej państwa dobra rodziny oraz szczególnej pomocy ze strony władz publicznych dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej (art. 71 ust. 1 Konstytucji), zasadą ochrony praw dziecka i powszechnego prawa żądania od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją (art. 72 ust. 1 Konstytucji RP) i zasadą ustrojową zamieszczoną w rozdziale pierwszym Konstytucji RP w art. 18 – obowiązkiem  Rzeczypospolitej Polskiej ochrony i opieki nad małżeństwem jako związkiem kobiety i mężczyzny, rodziną, macierzyństwem i rodzicielstwem.

Samorządowa Karta Praw Rodzin opiera się również na dorobku orzeczniczym Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i administracyjnych.

Samorządowa Karta Praw Rodzin przyjmowana była w wielu samorządach ponad politycznymi czy ideowymi podziałami jako pozytywny i prorodzinny program unikający skutecznie polaryzacyjnego języka konfliktu.

Pomimo tego, Powiat Przasnyski, zarówno  w Polsce, jak i poza jej granicami został przedstawiony przez autorów „Atlasu Nienawiści” jako obszar nienawiści, jednostka samorządu terytorialnego kierująca się wrogością, a co najmniej silną niechęcią do osób o skłonnościach homoseksualnych, jako terytorium, gdzie prześladuje się osoby, ogranicza się ich prawa ze względu na ich orientację seksualną. Efektem zamieszczenia samorządów przyjmujących Samorządową Kartę Praw Rodzin na „Atlasie Nienawiści” jest podważenie ich dobrego imienia oraz bezpośrednie skutki finansowe. Wyjaśnień w sprawie rzekomych aktów dyskryminacji żądały od samorządów władze norweskie, a w ubiegłym tygodniu komunikat w tej sprawie wydała Unia Europejska. O ile operatorzy funduszy norweskich uznali wyjaśnienie strony polskiej i odblokowali 7 mln zł dla Wilamowic, również pomawianych przez „Atlas Nienawiści”, to urzędnicy Unii Europejskiej wciąż badają sprawę. Trudne do wycenienia są straty wizerunkowe wyrządzone przez autorów Atlasu.

Dlatego Powiat Przasnyski żąda od autorów „Atlasu Nienawiści” w szczególności przeprosin, wygłoszenia ich na konferencjach prasowych zorganizowanych zarówno w Polsce i przed budynkiem Parlamentu Europejskiego oraz zapłaty 20000 zł na wskazany cel społeczny.

Rozprawa została odroczona do 8 października 2021r.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe