REKLAMA

Szef MON: W odpowiedzi na zagrożenia Polska się zbroi

W odpowiedzi na zagrożenia Polska się zbroi, zwiększając liczebność wojska i kupując nowe uzbrojenie – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Zachęcał, by wstępować do wojska. Dodał, że liczebność wojsk operacyjnych przekroczyła 111 tys., są też chętni do WOT.
 Szef MON: W odpowiedzi na zagrożenia Polska się zbroi
/ fot. PAP/Darek Delmanowicz

– Wiemy dokładnie, co dzieje się na wschód od naszych granic, znamy te zagrożenia. Wiemy też, że ostatnio nasi sojusznicy zdecydowali o budowie Nord Stream 2, a więc gazociągu, który nie ma charakteru biznesowego, tylko polityczny – powiedział szef MON w sobotę w Boguchwale (woj. podkarpackie). Dodał, że dzięki zyskom ze sprzedaży gazu ziemnego Rosja będzie mogła przeznaczyć znaczne środki na zbrojenia.

– Więc decyzja rządu PiS jest taka, że Polska się zbroi poprzez zwiększanie liczebności Wojska polskiego, kupowanie nowoczesnego sprzętu. To jest odpowiedź na zagrożenia dotyczące naszego bezpieczeństwa, naszego rozwoju – mówił Błaszczak.

Minister, który wziął udział w święcie 3. Podkarpackiej Brygady OT powiedział, że chętnych do służby w WOT nie brakuje, stąd podjęta wiosną decyzja o powołaniu kolejnych brygady OT w woj. podkarpackim, a także woj. lubelskim i mazowieckim.

Przypomniał, że w 2015 r. gdy PiS doszło do władzy, polska armia liczyła ponad 95 tys. żołnierzy, obecnie wojska operacyjne mają ponad 111 tys. żołnierzy, 30 tys. liczą WOT.

Dodał, że liczne, nowocześnie wyposażone siły zbrojne "to element odstraszający ewentualnego agresora". Przypomniał zakupy od Stanów Zjednoczonych zestawów obrony powietrznej Patriot, artylerii rakietowej Himars, umowę na samoloty bojowe F-35 i zamiar zakupu 250 czołgów M1A2 Abrams. Dodał, że chodzi o czołgi w najnowszej wersji, dostarczanej wojsku USA "od niespełna dwóch lat".

– To jest epokowa zmiana, która wprowadza polskie siły pancerne w XXI wiek. A wszystko to robimy dlatego, żeby Polska była bezpieczna – zadeklarował.

– Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie zdecydowali, co chcą robić w przyszłości, żeby wstępowali do Wojska Polskiego. Cel, który sobie stawiamy, to minimum 250 tysięcy żołnierzy wojsk operacyjnych, 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, nowoczesne wyposażenie – powiedział.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura