REKLAMA

Minister Szczerski: Inicjatywa Trójmorza to nowy pomysł na zwiększanie jedności europejskiej

W czwartek w podwarszawskim Pałacu w Helenowie, Ośrodku Reprezentacyjnym MON odbyło się spotkanie doradców ds. zagranicznych prezydentów państw współtworzących inicjatywę Trójmorza.
Krzysztof Sitkowski Minister Szczerski: Inicjatywa Trójmorza to nowy pomysł na zwiększanie jedności europejskiej
Krzysztof Sitkowski / KPRP
W inicjatywę zaangażowane są cztery państwa Grupy Wyszehradzkie - Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, trzy państwa bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia, a także Słowenia, Chorwacja, Bułgaria, Rumunia oraz Austria.

- Chcemy europejskiej jedności poprzez także jedność infrastrukturalną, poprzez zasypywanie różnic rozwojowych - powiedział Krzysztof Szczerski.

- Inicjatywa Trójmorza to nowy pomysł na zwiększanie jedności i spójności europejskiej, to pomysł współpracy 12 państw między trzema morzami - Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym - trzema morzami środkowej Europy, bo tak definiujemy te trzy akweny (...). Przez te trzy morza Europa Środkowa kontaktuje się ze światem, to są te trzy bramy na świat - powiedział minister Szczerski.

Szef Gabinetu Prezydenta RP podkreślił, że inicjatywa Trójmorza to również "inicjatywa na rzecz współpracy regionalnej w ramach Unii Europejskiej. "(Inicjatywa) w ramach państw członkowskich UE, wraz z UE, przy wykorzystaniu UE, jej funduszy, projektów rozwojowych po to, żeby zacieśniać współpracę regionalną, żeby łączyć państwa naszego regionu ze sobą, żeby jednocześnie łączyć nasz region z wszystkimi pozostałymi krajami europejskimi - powiedział Krzysztof Szczerski. 

Zaznaczył, że obecnie istnieje dysproporcja pomiędzy różnymi częściami Europy w rozwoju infrastruktury, "zwłaszcza infrastruktury na osi północ-południe". - I o tym mówi ta inicjatywa Trójmorza, że naszej części Europy potrzebny jest rozwój infrastruktury północ-południe. Budowaliśmy przez lata infrastrukturę wschód-zachód, teraz jest czas na budowanie jej w osi północ-południe - infrastruktury transportowej, telekomunikacyjnej, energetycznej, środowiskowej - powiedział minister Szczerski.

Sekretarz Stanu w KPRP podkreślił, że "bardziej zjednoczony region Europy Środkowej, to lepsza jedność europejska".

Według Krzysztofa Szczerskiego z dyskusji doradców prezydentów bardzo wyraźnie widać zaangażowanie wszystkich państw w tę inicjatywę. - Ona dojrzewa. Od spotkania inauguracyjnego niecały rok temu w Dubrowniku dzisiaj mamy już całodniowe obrady osób, które odpowiadają za politykę zagraniczną prezydentów 12 państw- zaznaczył.

- Już konkretnie dyskutujemy o politycznym przesłaniu, o formie współpracy, jej konkretnych efektach, o tym, co powinno stać się rezultatem tego spotkania lipcowego. Widać, że ta inicjatywa dojrzewa, że jest zainteresowanie właśnie taką formułą - formułą politycznego parasola prezydentów nad regionalną współpracą, nad wskazywaniem wag i siły jedności regionu jako wkładu do jedności europejskiej - mówił minister Szczerski.

Jak podkreślił przesłanie inicjatywy Trójmorza brzmi: "im bardziej zjednoczona Europa Środkowa, tym bardziej zjednoczona Europa, tym więcej jedności w Europie". - To jest przekaz, który chcemy pokazywać w trzech wymiarach: spójności infrastrukturalnej, poprzez to także spójności rynku i poprzez to, że chcemy to robić z Europą i w Europie - dodał.


Więcej na prezydent.pl

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura