REKLAMA

Jest podpis prezydenta. Będą podwyżki dla wiceministrów i parlamentarzystów. Ile będą zarabiać?

W Dzienniku Ustaw w piątek wieczorem ukazało się rozporządzenie Prezydenta RP dotyczące szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
 Jest podpis prezydenta. Będą podwyżki dla wiceministrów i parlamentarzystów. Ile będą zarabiać?
/ fot. Krzysztof Sitkowski - Kancelaria Prezydenta

Rozporządzenie zmienia dotychczasowe zasady wynagradzania osób na kierowniczych stanowiskach państwowych.

Wcześniej w piątek w Polsat News prezydent Andrzej Duda poinformował, że rozporządzenie o podwyżkach wynagrodzeń podsekretarzy stanu jest już podpisane. – Podpis pod rozporządzeniem jest. Ustaliliśmy z premierem, że ja wydaję rozporządzenie (...) Niezbędna jest kontrasygnata pana premiera i wszystko zostało dokonane – dodał.

– Nie było właściwie żadnych wątpliwości, że ludzie, którzy pełnią stanowiska wiceministrów, czyli podsekretarzy stanu, zarabiają niewspółmiernie mało – argumentował Duda. Zauważył, że "te pensje nie zmieniły się w ciągu ostatnich ponad 20 lat".

Według prezydenta wynagrodzenie było niewspółmiernie niskie w stosunku do obowiązków i odpowiedzialności, co powodowało odpływ osób z wysokich stanowisk do firm prywatnych. – To była kwestia pewnego urealnienia tych wynagrodzeń – dodał prezydent.
 

Ile będą zarabiać?


W myśl nowych przepisów szef polskiego rządu zarobi ponad 20 tys. zł brutto miesięcznie, zamiast dotychczasowych niespełna 15 tys. zł. Pensja wicepremiera wzrośnie z około 13 tys. zł do 18 tys. zł.

Na dużą podwyżkę mogą liczyć również Marszałkowie Sejmu i Senatu. Ich zarobki wzrosną z około 11,7 tys. zł do około 20,5 tys. zł miesięcznie.

Podwyżki obejmą także posłów i senatorów. „Gdyby rzeczywiście dostali 60 proc. podwyżki, to zarabialiby bazowo około 13 tys. zł plus 2,5 tys. zł nieopodatkowanej diety” – czytamy w serwisie Onet.

Według wyliczeń portalu, na podwyżkę może liczyć także szef NIK oraz szef IPN. Kolejno z około 13 tys. zł do 18 tys. zł i z około 12,7 tys. zł do 17,7 tys. zł.

 

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura